6
25.02.2022, 18:15Lektura na 2 minuty

Tencent wykupił Cenegę, studio QLOC i sklep Muve

1C Entertainment, polska spółka, która zarządzała m.in. firmą Cenega, została wykupiona z rąk macierzystego, rosyjskiego 1C przez chiński moloch.


Barnaba „b-side” Siegel

W tym mocno niefortunnym momencie na międzypaństwowe transfery, zwłaszcza gdy jedną ze stron w transakcji jest Rosja, doszło do istotnego wykupu w polskiej branży. Najpierw przyda się jednak parę słów wyjaśnienia w kwestii nazw i łączących firmy powiązań.

Cenega to jeden z najstarszych polskich wydawców i dystrybutorów gier wideo, działający także w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Od 2005 roku Cenega stała się częścią 1C, rosyjskiego koncernu, który działał zarówno jako wydawca, jak i producent gier, a w 2007 r. powstało 1C Publishing.

W roku 2018 1C Publishing zamieniło się 1C Entertainement, założoną w Warszawie międzynarodową grupę, w której skład wchodzi nie tylko Cenega, ale też QLOC i Muve. QLOC to firma specjalizująca się w lokalizacji i testowaniu gier, mająca na koncie także prace nad portami i remasterami – w tym Dark Souls: Remastered. Z kolei Muve to sklep z grami i gadżetami.

O zakusach chińskiego Tencenta pisaliśmy jeszcze w sierpniu 2021 roku. Wówczas odnotowano, że w lipcu do UOKiK-u wpłynął wniosek o przejęcie 1C Entertainment przez należącą do Tencenta spółkę Proxiema Beta Europe. Przez miesiące prace nas transakcją toczyły się w tajemnicy, a w listopadzie 2021 transakcja została sfinalizowana. Chiński moloch wykupił wszystkie akcje, które posiadało 1C, czyli dotychczasowe, macierzysty koncern z Rosji.

 Cieszymy się z podpisania tej umowy. To dla 1CE niesamowita okazja, by spełnić nasze najśmielsze marzenia i aspiracje na rynku gier. Nasza wizja i pasja dostaną wsparcie od wiodącej firmy na globalnym rynku gier wideo  powiedział Tomasz Nieszporski, członek zarządu 1C Entertainment. Cieszy się również Li Shen, Tencent Games Global Chief Technology Officer, który podkreśla, że 1CE jest „utalentowanym zespołem”, który teraz „wkroczy w nową fazę swojego rozwoju”.


Tencent i jego zakupy

Warto przypomnieć, że Tencent od lat zajmuje się wykupem lub nabywaniem mniejszościowych udziałów w firmach na cały świecie. W styczniu kupili udziały w polskim The Parasight (twórcy nadchodzącej gry Blacktail), w grudniu ogłoszono, że będą współpracowali ze studiem Remedy nad grą f2p oraz przejęli spółkę Slamfire, wraz z twórcami gry Back 4 Blood, a w listopadzie developera tworzącego osadzoną w klimacie weird east strzelankę Pioner.


Czytaj dalej

Redaktor
Barnaba „b-side” Siegel

Jestem szefem działów online w CD-Action. O gierkach piszę od 20 lat od gazetki szkolnej i fansite'ów, przez Playa, Komputer Świat Gry, Gamezillę, Gamikaze, Rzeczpospolitą, Gazeta.pl, Pixel, gry.wp.pl, po bycie redaktorem naczelnym Polygamii. Poza grami pielęgnuję kolekcję kilku tysięcy CD, winyli i kaset, piszę recenzje do magazynu Jazz Forum i prowadzę muzycznego peja The Seventies.

Profil
Wpisów141

Obserwujących16

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze