Tencent wykupił Cenegę, studio QLOC i sklep Muve
1C Entertainment, polska spółka, która zarządzała m.in. firmą Cenega, została wykupiona z rąk macierzystego, rosyjskiego 1C przez chiński moloch.
W tym mocno niefortunnym momencie na międzypaństwowe transfery, zwłaszcza gdy jedną ze stron w transakcji jest Rosja, doszło do istotnego wykupu w polskiej branży. Najpierw przyda się jednak parę słów wyjaśnienia w kwestii nazw i łączących firmy powiązań.
Cenega to jeden z najstarszych polskich wydawców i dystrybutorów gier wideo, działający także w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Od 2005 roku Cenega stała się częścią 1C, rosyjskiego koncernu, który działał zarówno jako wydawca, jak i producent gier, a w 2007 r. powstało 1C Publishing.
W roku 2018 1C Publishing zamieniło się 1C Entertainement, założoną w Warszawie międzynarodową grupę, w której skład wchodzi nie tylko Cenega, ale też QLOC i Muve. QLOC to firma specjalizująca się w lokalizacji i testowaniu gier, mająca na koncie także prace nad portami i remasterami – w tym Dark Souls: Remastered. Z kolei Muve to sklep z grami i gadżetami.
O zakusach chińskiego Tencenta pisaliśmy jeszcze w sierpniu 2021 roku. Wówczas odnotowano, że w lipcu do UOKiK-u wpłynął wniosek o przejęcie 1C Entertainment przez należącą do Tencenta spółkę Proxiema Beta Europe. Przez miesiące prace nas transakcją toczyły się w tajemnicy, a w listopadzie 2021 transakcja została sfinalizowana. Chiński moloch wykupił wszystkie akcje, które posiadało 1C, czyli dotychczasowe, macierzysty koncern z Rosji.
– Cieszymy się z podpisania tej umowy. To dla 1CE niesamowita okazja, by spełnić nasze najśmielsze marzenia i aspiracje na rynku gier. Nasza wizja i pasja dostaną wsparcie od wiodącej firmy na globalnym rynku gier wideo – powiedział Tomasz Nieszporski, członek zarządu 1C Entertainment. Cieszy się również Li Shen, Tencent Games Global Chief Technology Officer, który podkreśla, że 1CE jest „utalentowanym zespołem”, który teraz „wkroczy w nową fazę swojego rozwoju”.
Tencent i jego zakupy
Warto przypomnieć, że Tencent od lat zajmuje się wykupem lub nabywaniem mniejszościowych udziałów w firmach na cały świecie. W styczniu kupili udziały w polskim The Parasight (twórcy nadchodzącej gry Blacktail), w grudniu ogłoszono, że będą współpracowali ze studiem Remedy nad grą f2p oraz przejęli spółkę Slamfire, wraz z twórcami gry Back 4 Blood, a w listopadzie developera tworzącego osadzoną w klimacie weird east strzelankę Pioner.
Czytaj dalej
Jestem szefem działów online w CD-Action. O gierkach piszę od 20 lat od gazetki szkolnej i fansite'ów, przez Playa, Komputer Świat Gry, Gamezillę, Gamikaze, Rzeczpospolitą, Gazeta.pl, Pixel, gry.wp.pl, po bycie redaktorem naczelnym Polygamii. Poza grami pielęgnuję kolekcję kilku tysięcy CD, winyli i kaset, piszę recenzje do magazynu Jazz Forum i prowadzę muzycznego peja The Seventies.