13
24.07.2023, 13:45Lektura na 2 minuty

Techland w rękach Tencentu

Chiński kolos przejmuje większościowy pakiet udziałów w rodzimej firmie.


Jakub „rajmund” Gańko

Co prawda niedawne plotki na temat przejęcia CD Projektu zdementował sam Adam Kiciński (chociaż chwilę później okazało się, że Microsoft faktycznie chciał przejąć polskie studio), ale dziś mamy dla was inną gorącą nowinę związaną z rodzimym gamedevem. Paweł Marchewka, założyciel i szef wrocławskiego Techlandu, opublikował na stronie firmy list, w którym ogłosił współpracę z Tencentem.

Chiński gigant właśnie stał się większościowym akcjonariuszem spółki Techland. Paweł Marchewka wyraźnie zaznaczył, że jego studio zachowa pełną swobodę artystyczną i będzie wciąż właścicielem swoich tytułów. Nie zmieni się także kierownictwo studia. Współpraca ma przede wszystkim na celu przyspieszyć rozwój marki Dying Light: twórcy chcą z nią trafić do graczy z całego świata i wyznaczać nowe granice zarówno w rozgrywce dla pojedynczego gracza, jak i zmaganiach multiplayerowych.


Połączenie sił z Tencentem pozwoli nam wrzucić najwyższy bieg jeżeli chodzi o wdrażanie naszej wizji dotyczącej gier. Wybraliśmy sprzymierzeńca, który miał już okazję współpracować z kilkoma z najlepszych na świecie firm zajmujących się grami i który pomógł im osiągnąć nowe wyżyny – jednocześnie szanując ich metody działania.


Paweł Marchewka

Co ciekawe, w liście wspomniany został również tajemniczy erpeg w świecie fantasy, który podobno „nabiera kształtów i zaczyna wyglądać naprawdę wyjątkowo”. Niestety, w dalszym ciągu na jego temat nie wiemy praktycznie nic, oprócz tego, że ma zaoferować otwarty świat. Z pewnością współpraca z Tencentem będzie w stanie znacząco wpłynąć na proces powstawania tego tytułu.

Tym samym Techland dołączył do stale rozrastającego się grona polskich studiów gamingowych, które nawiązały współpracę z Tencentem. Wcześniej Chińczycy inwestowali m.in. w Bloober Team, a także niezależne studio The Parasight. Wykupili również Cenegę, studio QLOC i sklep Muve.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1872

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze