2.01.2024, 14:30Lektura na 2 minuty

The Elder Scrolls II: Daggerfall Unity – Oficjalny debiut wersji 1.0

Wersja 1.0 Daggerfall Unity zaliczyła swój oficjalny debiut 31 grudnia 2023 roku po trwającym kilka lat procesie produkcji.

Daggerfall Unity to nic innego niż odtworzenie mającej już niemal 28 lat na karku drugiej odsłony serii The Elder Scrolls na tytułowym silniku. Prace nad projektem trwały nieprzerwanie na przestrzeni minionych lat, jednak wraz z końcem 2023 roku deweloperzy pochwalili się, że ich dzieło zostało oficjalnie ukończone i otrzymało wersję 1.0. Nie oznacza to jednak, że wsparcie dla Daggerfall Unity zakończyło się wraz z momentem premiery portu. Wręcz przeciwnie, twórcy zapowiedzieli, że projekt będzie wciąż doszlifowywany, a co więcej – wokół niego prężnie rozwija się scena moderska.


Daggerfall Unity

Za opracowanie Daggerfall Unity odpowiada grupa zapaleńców funkcjonujących pod szyldem Daggerfall Workshop. Aby zapoznać się z ich dziełem, będziemy musieli zawczasu zaopatrzyć się w oryginalną kopię gry przeznaczoną jeszcze na system DOS. Nie ma jednak ani powodów do zmartwień, ani do wyciągania portfela. The Elder Scrolls II: Daggerfall jest bezpłatne i możliwe do pobrania zarówno z oficjalnej strony, jak i ze Steama.

Po zaopatrzeniu się w bazową wersję Daggerfalla musimy pobrać Daggerfall Unity, a następnie wypakować zawartość archiwum oraz wskazać mu lokalizację, w której znajduje się DOS-owa wersja gry. Cała reszta procesu zostanie przeprowadzona automatycznie i po krótkim czasie produkcja Bethesda Softworks powinna być w pełni grywalna w swojej nowej odsłonie.

Czym jednak charakteryzuje się Daggerfall Unity i dlaczego warto się nim zainteresować? Przede wszystkim dzięki omawianemu projektowi leciwe już The Elder Scrolls II: Daggerfall otrzymało wsparcie dla wyższych rozdzielczości ekranu, a silnik gry i generowane przez niego oświetlenie doczekały się znacznej modernizacji. Znacznie zwiększono także zasięg rysowania obiektów na horyzoncie oraz poprawiono sterowanie w trybie pierwszoosobowym. Daggerfall Unity wprowadza także szereg usprawnień rozgrywki, poprawek błędów oraz wsparcie dla modów, które możemy znaleźć na dedykowanej stronie Nexus Mods.

Na szczególną uwagę zasługuje modyfikacja DREAM, a w zasadzie – Daggerfall Remaster Enchanted Art Mod. Poprawia ona masę zasobów gry, wliczając w to nie tylko warstwę wizualną, ale także i dźwiękową. Twórcy moda dołożyli przy tym wszelkich starań, aby wyeliminować jak najwięcej bolączek trapiących oryginalną wersję Daggerfalla i zwiększyć różnorodność obiektów występujących w świecie gry. Z efektami ich pracy możecie zapoznać się na załączonym powyżej zrzucie ekranu, a bardziej szczegółowe informacje na temat DREAM znajdziecie tutaj.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów950

Obserwujących2
Brak okładki
The Elder Scrolls II: Daggerfall
Ocena redakcji
-
Ocena użytkowników
9.5
Platformy
PC
Gatunek
RPG
Producent
Bethesda Softworks
The Elder Scrolls II: Daggerfall

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze