1.03.2024, 15:30Lektura na 2 minuty

Toksyczna atmosfera u twórców VR-owego Horizona po przejęciu przez Sony

Atmosfera w studiu Firesprite, czyli twórców Horizon: Call of the Mountain, znacznie się pogorszyła po przejęciu przez Sony. Pojawiły się m.in. oskarżenia o dyskryminację ze względu na płeć i wiek.

Jak donosi Eurogamer, w Firesprite zapanowała toksyczna atmosfera po przejęciu przez Sony. Ze studia w zeszłym roku odeszło kilku wieloletnich liderów (w tym także część jego założycieli), na miejscu których pojawili się pracownicy z XDev. Przejęcie przez nich kierownictwa spowodowało znaczne pogorszenie się atmosfery. Na dwóch z nowych liderów Firesprite wpłynęło w sumie aż 13 skarg, które dotyczyły m.in. dyskryminacji ze względu na płeć i wiek. Najbardziej alarmujące jest jednak to, że po przeprowadzeniu przez Sony wewnętrznego dochodzenia sprawa została zamieciona pod dywan i nazwana „nieporozumieniem”.

Niektórzy byli pracownicy Firesprite’a usprawiedliwiają całą sytuację potrzebą wprowadzenia zmian w studiu, aby uniknąć konieczności anulowania części tworzonych gier. Doprowadziło to jednak do tego, że część zespołu była oddelegowywana do projektów, przy których w ogóle nie chciała pracować. Według jednego ze źródeł cytowanych przez Eurogamera, nawet wspomniane zmiany niczego nie naprawią w kontekście ukończenia projektów, a przejęcie studia przez Sony było po prostu wielkim błędem.


Sony popełniło najgorszy możliwy błąd, kupując studio i wtrącając się do tego stopnia, że może ono wpaść w spiralę śmierci i nie być w stanie dokończyć żadnego z projektów, nad którymi pracuje.


Wydaje się zresztą, że słowa o anulowaniu gier tworzych przez Firesprite, mogą już teraz okazać się prorocze, bowiem według ostatnich pogłosek gra-usługa marki Twisted Metal, nad którą pracowało studio, miała zostać anulowana. Wszystko to sprawia, że warunki pracy w Firesprite dalekie są od idealnych, a kolejne źródła podają, że obecna atmosfera nakłada na członków zespołu zbyt dużo stresu.


To było codzienne przychodzenie do pracy, podczas którego czujesz się zmęczony już po samym obudzeniu się. To nie tylko wypalenie, to stres. To ludzie, którzy czują, że pozostali bez wsparcia.


Są to niestety kolejne przykre wiadomości, jakie płyną ostatnio z Sony. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się także o zwolnieniach w największych studiach PlayStation. Najbardziej przeraża w tym wszystkim to, że takie informacje nie są obecnie niczym niespotykanym, a o podobnych problemach pisaliśmy niedawno chociażby w kontekście studia Cloud Imperium Games czy Don’t Nod.


Czytaj dalej

Redaktor
Adam Kołodziejczyk

Za dzieciaka miłość do świata gier zaszczepiły we mnie erpegi (głównie pierwsze Baldury, Fallouty i Gothiki). Dziś mogę śmiało powiedzieć, że choć wciąż jest to mój ulubiony gatunek, to potrafię znaleźć coś dla siebie w niemalże każdym typie rozgrywki. Poza tym uwielbiam wciągać w medium gier osoby, które zupełnie go nie znają.

Profil
Wpisów183

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze