30.10.2024, 11:45Lektura na 3 minuty

Twórcy Call of Duty: Black Ops 6 strajkują przeciw nakazowi pracy z biura. „Niezaprzeczalnie działa to na szkodę pracowników z niepełnosprawnościami”

Podobne krytyczne głosy pojawiały się już choćby w szeregach Ubisoftu.


Maciek „Macix" Szymczak

Gdybym dostawał grosz za każdym razem, kiedy w ciągu miesiąca pracownicy dwóch branżowych gigantów będą strajkować w związku z odebraniem im możliwości pracy zdalnej, to miałby już dwa grosze. Nie jest to oczywiście dużo, ale ciekawe, że stało się aż dwa razy. No dobrze, ale po kolei. Miesiąc temu dotarły do nas informacje, że francuski oddział Ubisoftu zaczyna strajk w związku z nakazem powrotu do pracy stacjonarnej, zamiast formy zdalnej. Swoją cegiełkę dołożył też Techland, który w lipcu tego roku z zaskoczenia wprowadził obowiązek działa z biura. Z kolei kilka dni temu ekipa odpowiedzialna za testy jakości Call of Duty: Black Ops 6 pracująca w Eden Praire w Minnesocie rozpoczęła strajk przeciwko tym samym praktykom, tyle że stosowanym przez Activision.

Co istotne, cała sprawa jest przedłużeniem protestów z końcówki zeszłego roku, jednak teraz związek zawodowy ABK jest wspierany przez Communications Workers of America, czyli największą organizację zrzeszającą pracowników medialnych w USA. Obie protestujące grupy wystosowały wspólne oświadczenie w tej sprawie, z którym możecie zapoznać się poniżej. Nie bez powodu strajk został wznowiony właśnie teraz, w końcu dopiero co miała miejsce premiera Call of Duty: Black Ops 6, w które strajkujący mieli swój wkład, a zatem oczy branży zwrócone są właśnie ku Activision. 

Oświadczenie wystosowane przez CWA zawiera pewien bardzo niepokojący fragment dot. osób borykających się z problemami zdrowotnymi.


Pomimo wielu próśb ze strony Związku reprezentującego osoby pracujące nad grami wideo, ani Microsoft, ani Activision nie były w stanie sprecyzować, dlaczego właściwie pracownicy muszą działać z biura — nawet ci, którzy mają poważne problemy zdrowotne lub zalecenia lekarzy, by pracować z domów.


Związek zawodowy ABK dodał również, że takie działanie „niezaprzeczalnie działa na szkodę pracowników z niepełnosprawnościami oraz tych, którzy potrzebują pracować w warunkach domowych”. Activision odniosło się do tych zarzutów w oświadczeniu wydanym dla Eurogamera. 


Rozumiemy prawo naszych pracowników do przedstawiania własnego punktu widzenia, rozumiemy też, że powrót do biura wymagał od niektórych z nich dostosowania się do nowej sytuacji. Cały czas rozmawiamy z pracownikami domagającymi się zakwaterowania. Jest to przedmiotem ciągłej dyskusji przy stole negocjacyjnym, przy którym będziemy omawiać nasze indywidualne interesy.


Cóż, po raz kolejny brzmi to, jak dość standardowe korporacyjne oświadczenie, które nie niesie ze sobą zbyt wiele treści. Czy pracownicy będą w stanie faktycznie wywalczyć powrót do pracy zdalnej? Pozostaje nam tylko czekać na rozwiązanie całej sprawy.


Czytaj dalej

Redaktor
Maciek „Macix" Szymczak

Zakochany w fantastyce maści wszelkiej. Jak najmniej czasu spędza siedząc w tym świecie, a jak najwięcej przemierzając nadprzestrzeń Odległej Galaktyki, niebo Alagaësii, szlaki Kontynentu lub bezkresne łąki na Cuszimie. Gdy w końcu wyjdzie remake pierwszego Wiedźmina, to zniknie z tego wszechświata, dopóki nie przejdzie gry na każdy możliwy sposób. Typ, który w Awangardzie Krakowskiej dostrzegł cyberpunkowego ducha, a na maturze odwołał się do Gwiezdnych Wojen.

Profil
Wpisów254

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze