7
13.05.2024, 09:15Lektura na 2 minuty

UOKiK wszczyna postępowanie wyjaśniające wobec Steama i PlayStation Store

Czyżby kolejne zwycięstwo po Hadesie 2?


Filip „Chrzuszczu” Chrzuszcz

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zrobił nam dzień i ogłosił, że rozpoczyna postępowanie wobec Steama i PlayStation Store, podejrzewając antykonsumenckie praktyki. Według oficjalnej strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zebrano już materiał dowodowy, m.in. z jednej ze spółek z grupy Sony oraz dwóch twórców i wydawców gier w Polsce. 

UOKiK ma przyjrzeć się nie tylko cenom, ale również, idąc za oficjalną stroną urzędu, stosowaniu ograniczeń w sprzedaży gier i zawartości dodatkowych na konkurencyjnych platformach. O całej sprawie wypowiedział się również wspomniany wcześniej prezes. 


Rynek cyfrowej dystrybucji gier wypiera sprzedaż tradycyjną. Gracze coraz rzadziej kupują gry w pudełkach, lecz zaopatrują się w cyfrowe kopie na platformach sprzedaży online. Jednocześnie widzimy, że na tym rynku może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję ze strony największych graczy. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem kontrolę u trzech przedsiębiorców. Obecnie analizujemy zebrany materiał dowodowy.


Tomasz Chróstny

W przypadku, gdy materiał dowodowy będzie wystarczający, UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym firmom. Potencjalna kara to 10 procent obrotu przedsiębiorcy, a menedżerowie mogą zostać obciążeni karą pieniężną w wysokości 2 milionów złotych.

Skontaktowaliśmy się z Urzędem w sprawie szerszego opisania postępowania. Przypominamy, że cała sprawa ma związek z akcją dostosowania przelicznika Steama dla polskiego rynku, zapoczątkowaną przez graczy, MKwadrat Podcast oraz Łowców Gier, do której dołączyliśmy. W weekend cena Hadesa 2 została obniżona i ta bitwa zwiastowała, że jest szansa na wygranie całej wojny. 


Czytaj dalej

Redaktor
Filip „Chrzuszczu” Chrzuszcz

Rodowity bałuciarz i entuzjasta popkultury. W wolnych chwilach czyta sporo filozoficznej pulpy, szczególnie w wykonaniu swojego imiennika zza oceanu oraz bada brytyjską inwazję komiksową lat 90.

Profil
Wpisów479

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze