93
28.06.2019, 15:00Lektura na 7 minut

Zawartość CD-Action 08/2019

Gdy z okładki zalotnie łypie Keanu Reeves, a jest to pierwszy po zakończeniu E3 numer CD-Action, to chyba wiecie, co będzie zawierał.


Smuggler

Mowa oczywiście o relacji z E3, w której na ponad 30 stronach pokażemy wam wszystko, co tam zapowiedziano, a jest godne uwagi. Sporo będzie o Cyberpunku (i to nie tylko w relacji z E3). Co jednak nie oznacza, że na tym się kończą atrakcje, które wam serwujemy. Bo są dwie pełne wersje gier (AER: Memories of Old  oraz Holy Potatoes! What the Hell?! – szczegółowy opis pełniaków na końcu tej zapowiedzi) oraz masa innych, interesujących tekstów.

Objętość? Standardowa. Cena? 10,99 zł. Kiedy premiera CD-Action 08/2019? – zapytacie. Już we wtorek, 2.07.


Recenzje bez wielkich hitów?

E3 w tym miesiącu zastąpiło nam zapowiedzi i beta-testy. Za to dział recenzji to aż 22 tytuły. A choć w zestawie nie ma masy megahitów (co zresztą jest standardem w trakcie wakacji), to znajdziecie tam sporo gier wartych uwagi. Dział otwiera 6 stron wrażeń z „Yakuzy w nowych szatach”, czyli Judgmenta. Rzutem na taśmę udało nam się zrecenzować także The Sinking City, czyli detektywistyczne podejście do prozy H.P. Lovecrafta. Warto też wspomnieć o diablo podobnym do pewnej gry Blizzarda Warhammerze: Chaosbane, czy kontynuacji świetnego, polskiego horroru, Layers of Fear 2, któremu przyjrzał się Eugeniusz Siekiera.

Pamiętacie jeszcze Command & Conquer? Twórcy tegoż wydali właśnie połączenie RTS-a i gry z gatunku tower defence – Conan Unconquered. Fani Mad Maksa powinni koniecznie poczytać Dark Future: Blood Red States. A jeśli lubisz nietypowe FPS-y i „rogaliki” to rozpłyniesz się przy lekturze Void Bastards (ogrywam to sobie i ostrzegam – syndrom „jeszcze jednej mapy” jest tu okrutnie mocny!).  Masz sprzęt do VR? Zajrzyj do wyglądającego jak interaktywny film Johna Woo, Blood & Truth. Cenisz sobie klasykę? Czeka na ciebie Quake II RTX!

Na deser zostawiam recenzję Pathologic 2. Trzy strony, które na jej temat popełnił Berlin, stały się polem do rozrachunku z branżą – zarówno dziennikarzami, jak i developerami – a także samymi graczami.  Berlin zadaje kilka niewygodnych pytań, które pozostawiły gremium redakcyjne, a miejmy nadzieję, że was dopiero pozostawią, w sporej rozterce. A zupełnie przy okazji, Pathologic 2 to gra, która dostała najlepszą w tym CDA ocenę spośród wszystkich zrecenzowanych produkcji.


Publicystyka w CD-Action 08/2019

A co tam panie w Publicystyce? Nikogo nie zdziwi, jeśli napiszę, że ulubiony dział wielu z was (a także i mój) Cyberpunkiem stoi. Zaczynamy więc od ukazania korzeni cyberpunka w grach komputerowych („Wolność i swoboda”), by następnie przyjrzeć się sylwetce Johnny`ego Silverhanda, w którego w grze CD Projekt Red wciela się zapierający dech w piersiach Keanu Reeves („Ikony Night City: Johnny Silverhand”). Nie tak dawno świętowaliśmy pewną potworną rocznicę, stąd też obecność w Publicystyce tekstu pt. „Obcowanie”. Opowieści o tym, jak twórcy nie radzili sobie (do czasu) z udźwignięciem potencjału ksenomorficznego Obcego w grach. „Tłumacze wyklęci” to natomiast artykuł o zapaleńcach tworzących – często zaskakująco dobre – polonizacje do gier, które w nie doczekały się w naszym kraju lokalizacji.

Wraz z „Pożegnaniem Białego Wilka” kontynuujemy artykuły o zacięciu dziennikarskim – to bowiem tekst o polskich fanach, którzy… stworzyli kilkunastogodzinne (!) alternatywne zakończenie Wiedźmina 3. W kolejnym odcinku opowieści Smugglera o historii polskiej branży i kultowych grach, odkurzymy natomiast Pył – najbardziej innowacyjną polską grę XX wieku, stworzoną przez zaledwie czterech ludzi działających pod wielką presją i za niewielkie pieniądze. Co dziwne, dziś w Polsce jest ona niemal zupełnie zapomniana (ale za to w Rosji ma status „kultowej”). W Publicystyce zabraknąć nie mogło także dwóch felietonów, Magazynu Kulturalnego i, rzecz jasna, Szpil. Są także stałe punkty każdego numeru CD-Action, tj. Na Luzie (gdzie przemycono istotną dla fanów CDA informację), Gamewalker i Action Redaction.

Dział sprzętowy zaczynamy od przeglądu rozmaitych aplikacji na smartfony, które – naszym zdaniem – są warte by je po prostu mieć, bo są dobre i pożyteczne. Będą też testy myszy, klawiatury, kamerki sportowej i słuchawek dokanałowych.

Zainteresowanych zapraszam do kiosków i salonów z prasą, a zapominalskim przypominam, kiedy premiera CD-Action 08/2019: już w najbliższy wtorek, czyli 2.07. Miłej lektury, dobrej zabawy!


 


PEŁNE WERSJE GIER | CD-Action 08/2019

 

AER: Memories of Old PL (Steam)

przygoda • eksploracja • logiczno-zręcznościowa

Wymagania sprzętowe: Win 7/8/10, 3 GHz Dual Core, 4 GB RAM, GTX 560/AMD HD 6870, DirectX 11

AER: Memories of Old to uznana gra niezależna utrzymana w estetyce low poly. Uproszczona oprawa graficzna pozwala graczowi skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na eksploracji i przygodzie – z powodzeniem, o czym zresztą świadczą steamowe recenzje (ponad 750, „Bardzo pozytywne”). Malowniczy świat zaprojektowany przez szwedzkie Forgotten Key kryje mnóstwo zagadek i sekretów – a w odkrywaniu ich pomaga nam klimatyczna muzyka i... możliwość przemiany w ptaka w dowolnym momencie. To bardzo relaksująca gra, bo brak tu jakiegokolwiek systemu walki.

Nie znaczy to jednak, że AER jest nudne – wręcz przeciwnie. Elementom logicznym zdarza się łamać graczowi głowę, a platformowym – stanowić wyzwanie dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją zręczność. Całe „doświadczenie” wykrojono na kilka godzin, które na długo pozostaną w waszej pamięci. Można używać kontrolera, ale dla wygody zalecamy klawiaturę i mysz.

Uwaga! Klucz aktywujący pełną wersję gry AER: Memories of Old w serwisie Steam znajdziesz w mailu, który otrzymasz po wpisaniu na stronie kody.cdaction.pl kodu ze zdrapki. Kod można zrealizować do 26 sierpnia 2019, aktywowaną grę zachowujesz na zawsze.

 

Holy Potatoes! What the Hell?! (Steam)

humor • strategia • symulacja

Wymagania sprzętowe: Win 7/8/10, 2,5 GHz Dual Core, 4 GB RAM, GeForce 9000/Radeon HD4000, DirectX 9

Nie tylko dla miłośników Gordona Ramsaya – za to przede wszystkim dla tych, którym nie przeszkadza, że główną rolę w grze strategicznej (łamane przez symulacyjnej) odgrywają ziemniaki. Bardzo urokliwe ziemniaki, należy dodać, jak i zresztą w pozostałych odsłonach tej popularnej serii. W tej części grzeszne kartofle (w tym protagonista) trafiają do piekła – naszym zadaniem jest rozdzielać je na odpowiednie stanowiska w kuchni i dbanie o to, żeby na czas przyrządzały pyszne potrawy dla przeróżnych bóstw (między innymi Lokiego, który, rzecz jasna zupełnym przypadkiem, przypomina niedorzeczną wersję bohatera Marvela).

Kluczem jest zachowanie równowagi pomiędzy czterema cechami każdej pyrki: złośliwością, pychą (ale nie taką, że mniam, tylko taką, że phi), chciwością i apatią. Szykujcie się na ogromną dawkę specyficznego humoru opartego o (nierzadko czerstwe) gry słowne i intensywne zarządzanie czasem i zasobami.

Uwaga! Klucz aktywujący pełną wersję gry Holy Potatoes! What the Hell?! w serwisie Steam znajdziesz w mailu, który otrzymasz po wpisaniu na stronie kody.cdaction.pl kodu ze zdrapki. Kod można zrealizować do 26 sierpnia 2019, aktywowaną grę zachowujesz na zawsze.


Czytaj dalej

Redaktor
Smuggler

Byt teoretycznie wirtualny. Fan whisky (acz od lat więcej kupuje, niż konsumuje), maniak kotów, psychofan Mass Effecta, miłośnik dobrego jedzenia, fotograf amator z ambicjami. Lubi stare, klasyczne s.f., nie cierpi ludzkiej głupoty i hipokryzji, uwielbia sarkazm i „suchary”. Fan astronomii, a szczególnie ośmiu gwiazd.

Profil
Wpisów250

Obserwujących52

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze