1
18.11.2023, 09:00Lektura na 6 minut
GaleriaWywiad

Heroes III z klocków Lego. Projekt polskiego fana

Marka Might and Magic nie współpracowała z Lego, co najwyraźniej tylko pobudziło wyobraźnię fanów układania klocków. Jednym z nich jest Michał Gąsiorek, który stworzył własną wersję klockowych „Hirołsów” i zgodził się na rozmowę o nich.

Heroes of Might and Magic III należy do tych gier, które zdają się być wiecznie żywe. Mimo 24 lat na karku fani wciąż powracają do tytułu, by zagrać jeszcze jedną rundkę, a nowi gracze odkrywają magię „Herosów”. Co rusz moderzy tworzą kolejne modyfikacje lub latami wspierają starsze, jak na przykład Horn of the Abyss albo wciąż powstające Day of Reckoning. Dodatkowo nadal organizowane są turnieje, choćby Puchar Polski w Heroes III by CD-Action. Mamy również mnóstwo inicjatyw związanych z „trójką”, takich jak planszówka na jej motywach czy koncerty muzyki z gry. Nie wspominając oczywiście o takich rzeczach jak specjalny numer magazynu CD-Action poświęcony Heroes of Might and Magic III.

Jakby tego było mało, znalazł się również fan klocków Lego, który zagrywał się w Heroes of Might and Magic III i postanowił stworzyć ich autorską, klockową edycję. Jegomość, o którym mówię, to Michał Gąsiorek (zbieżność naszych nazwisk zupełnie przypadkowa), który prowadzi profil na Instagramie poświęcony swoim projektom. Miałem przyjemność pogadać z nim o tym, dlaczego wybrał akurat trzecie Heroesy, skąd bierze części oraz jakie inne gry chciałby złożyć w formie klocków Lego.

Lego Heroes III. Autor: Michał Gąsiorek
Lego Heroes III. Autor: Michał Gąsiorek

Michał Gąsior: Co zainspirowało Cię do składania zestawów Lego nawiązujących akurat do Heroes of Might and Magic III?

Wielka miłość do obu tych rzeczy. Heroes of Might and Magic III uwielbiam od zawsze i do dziś z żoną często w nie gramy. Jestem też wielkim fanem Lego i śledzę nie tylko ofertę oficjalnych zestawów Lego, ale też i działalność innych AFOL-i (Adult Fan Of Lego), którzy publikują swoje własne projekty na Instagramie, Facebooku i innych. Dużo jest projektów, gdzie są odtwarzane sceny lub postacie z gier, filmów czy seriali.

Pewnego dnia zobaczyłem w standardowej ofercie Lego Meduzę z serii figurek do kolekcjonowania. Popatrzyłem na to i stwierdziłem: „Wystarczy dać jej łuk i będzie wyglądać jak z Heroesów”. Pomysł został w głowie, z czasem pojawiły się kolejne na inne jednostki, które łatwo było odtworzyć. Kiedy ich się trochę uzbierało, stwierdziłem, że zrobię z tego projekt i powstała pierwsza fala moich jednostek do HoM&M III z Lego.

Lego Heroes III. Autor: Michał Gąsiorek
Lego Heroes III. Autor: Michał Gąsiorek

Z tego, co wiem, tworzysz zestawy z oryginalnych, niemodyfikowanych klocków. Zgaduję, że może to znacząco wydłużać pracę nad danym projektem. Ile średnio zajmowało ci złożenie jednostek z jednego zamku?

Rzeczywiście. Nie korzystałem z firm nadrukowujących zamówione wzory na minifigurki Lego. Sam też ich nie malowałem ani nie przycinałem. Jedyne, co uznałem za „dozwolone”, to korzystanie z oryginalnych, niemodyfikowanych części Lego. Wyszukiwanie najbardziej odpowiedniej komponentów dla jak najlepszego odwzorowania jednostki z HoM&M III wymagało przejrzenia wszystkich dostępnych elementów z bazy danych klocków.

Są strony internetowe, które mają to bardzo dobrze skatalogowane. Bez nich nie dałbym rady tego zrobić. Z czasem było szybciej z dobieraniem elementów - kiedy poznałem całą ich bazę w miarę na pamięć :). Z jednego zamku to nie będę umiał oszacować. Jednostki powstawały falami z kilkumiesięcznymi przerwami, po trochu z każdego zamku. Wiem, że łącznie zajęło mi to jakieś 100 godzin. Dzieląc przez 8 podstawowych zamków, da to około 12-13 godzin na zamek.

Lego Heroes III. Autor: Michał Gąsiorek
Lego Heroes III. Autor: Michał Gąsiorek

Masz jakiś konkretny zestaw Lego, z którego najczęściej korzystasz?

Zestaw raczej nie. Kupuję pojedyncze elementy lub całe minifigurki. Bardziej pomocne są całe serie zestawów. Serie Lord of the Rings/Hobbit, Harry Potter, Ninjago są bardzo wdzięcznymi dostawcami części do tego typu projektów. Bardzo przydatne też są serie kolekcjonerskich minifigurek Lego sprzedawane w saszetkach.

Najczęściej używanymi minifigurkami były u mnie krasnolud wojownik fantasy z takiej właśnie serii - trzy sztuki były mi potrzebne, głównie jako źródło nóg. Drugą najbardziej używaną minifigurką był ork z ninjago Munce/Murt - tego nawet 4 sztuki użyłem. Najczęściej brałem np. tylko główkę, a reszta trafiała do pudła z zapasowymi częściami.

Lego Heroes III. Autor: Michał Gąsiorek
Lego Heroes III. Autor: Michał Gąsiorek

Brzmi to tak, jakby zdecydowanie było z czego wybierać. Jednak jak dotąd zbudowałeś jednostki ze wszystkich oficjalnych zamków, oprócz Wrót Żywiołów. Brakowało ci konkretnych części czy po prostu masz je jeszcze w planach?

Z czego? :D Przecież jest tylko 8 zamków... ;)

Tak poważnie to ten zamek klimatycznie odstaje od reszty w grze i udaję, że go nie ma. Myślałem nawet o niektórych jednostkach. Żywiołaki wody, ziemi, ognia i powietrza chyba bym nawet wiedział jak i z czego zrobić. Reszta byłaby trudna. Ale po prostu nie chcę ich robić. Może same żywiołaki kiedyś faktycznie dorobię jako jednostki neutralne. Na razie nie podjąłem takiej decyzji jeszcze. Zobaczymy, ile wytrzymam :)

Ta sama sytuacja dotyczyła też Przystani z Horn of the Abyss?

W tej kwestii jestem purystą i uznaję tylko oryginalne części, bez fanowskich dodatków. Próbowałem ich, ale po prostu nie są dla mnie. Nie jestem w stanie w nie grać :) Dlatego też nie czuję się z nimi związany i nie będę ich odtwarzać w moim projekcie.

Masz w planach zbudowanie zestawów z innych części „Heroesów”?

O, zaskoczyłeś mnie tym pytaniem. Do tej pory nie miałem takich planów. Ale bardzo lubię też piątą część. Dzięki za pomysł - rozważę :)

Lego Heroes III. Autor: Michał Gąsiorek
Lego Heroes III. Autor: Michał Gąsiorek

Z chęcią zobaczyłbym, jak i pewnie nasi czytelnicy, piąte „hirołsy” w klockowej odsłonie. A inne gry? W końcu masz też w swojej kolekcji również zestaw na motywach Fallouta.

Oprócz Fallouta myślałem jeszcze o Diablo II, które bardzo lubię, ale ubiegł mnie kto inny i zrobił to tak dobrze, że nie mam szans z nim i nie wiedzę sensu robić jeszcze raz tego samego. Mowa o profilu na Instagramie jaskierthebard, który gorąco polecam. Zrobił też projekt ze świata Warhammera 40.000, który uwielbiam, ale z tych samych powodów nie będę tworzyć własnej jego wersji z Lego. Już jest i jest bardzo dobra. Warcraft 2 i Warcraft 3 też jest kuszącym dla mnie tematem, ale również w internecie można znaleźć bardzo dobre prace Lego z tej tematyki. Demotywuje mnie to do robienia własnej wersji.

Lego Fallout. Autor: Michał Gąsiorek
Lego Fallout. Autor: Michał Gąsiorek

Jak zaczynałem projekt Heroesów, to były pewne MOC-e (My Own Creation) Lego z tej tematyki, ale nie było odwzorowania wszystkich jednostek. To była luka, którą chciałem zapełnić. To mnie motywowało - „tego jeszcze nie ma. Ja to zrobię”. Może znajdę jeszcze grę, która mnie urzekła, i którą będę w stanie odwzorować z Lego, a nie będzie jeszcze dobrych prac z tej tematyki. Na razie jeszcze nie namierzyłem takiego tematu :)

***

Bardzo polecam śledzić Michała na Instagramie, gdzie możecie zobaczyć więcej jego projektów.

4
zdjęć


Czytaj dalej

Redaktor
Michał Gąsior

Gracz kiszący się przez większość życia na słabiusieńkim pececie, stąd pałający miłością do kilku tytułów wydanych przed swoim rokiem urodzenia jak Thief 2 czy Heroes III. Niezdrowo analizujący spójność mechanik gry ze światem przedstawionym. Zawsze daje najwięcej punktów w charyzmę. Fortnite spalił mu zasilacz.

Profil
Wpisów312

Obserwujących1
Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja
Ocena redakcji
-
Ocena użytkowników
9.6
Platformy
PC
Gatunek
strategia
Producent
New World Computing
Heroes of Might and Magic III: Złota Edycja

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze