Call of Duty: WWII trafi do Australii ocenzurowane
"Sugestia napaści na tle seksualnym" okazała się zbyt sugestywna.
Na Antypodach bez zmian, zastrzeżenia tamtejszego urzędu zmusiły Activision do ocenzurowania drugowojennego Call of Duty. Powód? "Odniesienie do przemocy seksualnej, która nie jest usprawiedliwiona przez kontekst". Nadmieńmy (za Kotaku), że "przemoc seksualna" nie została pokazana na ekranie.
O co właściwie poszło? Wsłuchajmy się, co ma do powiedzenia tamtejsza organizacja zajmująca się klasyfikacją wiekową:
W jednej sekwencji gracz kontroluje Rosseau, kobietę szpiega, która eksploruje niemiecki budynek. Gdy jest w środku, staje się świadkiem sceny, w której nazistowski oficer zaciąga kobietę do schowka wbrew jej woli, krzycząc: "Wszyscy jesteście świniami". Rosseau otwiera drzwi schowka, żołnierz mówi: "Wyjdź. To nie twoja sprawa". Gracz ma opcję zabicia żołnierza lub oddalenia się. Jeśli gracz zdecyduje się odejść, zamyka drzwi i słychać, jak żołnierz rozpina rozporek, oraz widać, jak zbliża się do kobiety. Ta krzyczy: "Ach! Zostaw mnie!", podczas gdy Rosseau wychodzi. Pojawia się sugestia, że żołnierz zamierza dopuścić się napaści na tle seksualnym względem kobiety, choć napaść ta nie jest w żadnym momencie pokazana.
W wersji australijskiej zdecydowano się zmienić ubranie kobiety (ze spódnicy na spodnie) oraz usunąć dźwięk rozpinania rozporka. W opinii urzędu rozwiązuje to problem i pozwala przyznać WWII klasyfikację wiekową (gra będzie w Australii dostępna od 18 roku życia).
Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza tego typu sytuacja w tym roku. W marcu donosiliśmy, że Outlastowi II odmówiono przyznania klasyfikacji wiekowej. Również w tym przypadku przyczyną była przemoc seksualna. Ostatecznie jednak "coś, co wygląda na rytualną orgię" nie przeszkodziło produkcji Red Barrels w debiucie na Antypodach.
Australia ma zresztą bogate tradycje w temacie cenzury/zakazywania gier. Twórcom Saints Row IV odmówiono debiutu ze względu na sugestię, że stosowanie narkotyków może przynosić korzyści, oraz domniemaną przemoc seksualną (nieusprawiedliwioną przez kontekst), rodzimy Wiedźmin 2 miał problemy przez wzgląd na erotykę, którą "wprowadzono w ramach zachęt i nagród". Z kolei South Park: Kijek Prawdy oberwał za przemoc seksualną względem mniejszości.
Czytaj dalej
Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.