10
28.02.2018, 10:50Lektura na 3 minuty

ESRB będzie oznaczać produkcje z loot boksami i mikrotransakcjami

Ma też w planach „pomóc rodzicom w zarządzaniu czasem i pieniędzmi, jakie ich sprytne dzieci wykorzystują, grając w gry”.

Poznajcie Entertainment Software Association, organizację stojącą za targami E3, a także obowiązującym w USA i Kanadzie systemem ratingowym ESRB. Wobec toczącej się właśnie debaty na temat zrównania loot boksów z hazardem moloch już wcześniej wystosował oświadczenie, w którym postulował oderwanie dyskusji od parlamentów i samoregulację branży. Zapewnił też, że „nieustannie pracuje nad zwiększeniem świadomości [klientów – dop. red.] i przejrzystości”.

Efekty tej „pracy” przedstawiła wspomniana ESRB. Jak czytamy na jej Twitterze:


Być może zauważyliście, że nie wypowiadaliśmy się w temacie mikropłatności i loot boksów, ale słuchaliśmy. Pochłonęliśmy każdy wysłany nam tweet, e-mail, post na Facebooku i śpiewany telegram. Pracowaliśmy nad tym, by stworzyć rozsądne rozwiązanie, które pozwoli graczom i rodzicom zdobyć wiedzę na temat tego, która gra oferuje opcję zakupu dodatkowej zawartości. Już wkrótce ESRB zacznie przypisywać zupełnie nową etykietę fizycznym egzemplarzom gier: wewnątrzgrowe transakcje [ang. In-Game-Purschases – dop. red.].  



Nowa etykieta ma znakować wszystkie tytuły (również te dostępne w sklepach w rodzaju GOG-a czy Steama), w których za dodatkową zawartość zapłacimy prawdziwymi pieniędzmi. Organizacja wymienia w tym kontekście paczki z przedmiotami, loot boksy, bonusowe utwory muzyczne, wirtualne żetony, subskrypcje, season passy i dodatki, które – przykładowo – wyłączają reklamy.

To jednak wcale nie koniec.


Uruchamiamy także nową witrynę ParentalTools.org, która ma na celu podniesienie świadomości na temat narzędzi, które mogą pomóc rodzicom w zarządzaniu czasem i pieniędzmi, jakie ich sprytne dzieci wykorzystują, grając w gry. To pierwszy z wielu kroków! Na temat sposobów ulepszania naszego systemu będziemy dyskutować z wydawcami, developerami, graczami, a szczególnie z rodzicami. I będziemy kontynuować wprowadzenie zmian.



To znacznie bardziej ugodowe stanowisko niż to przedstawione w październiku ubiegłego roku. Wówczas agencja przekonywała:


Nie uznajemy skrzyń z łupem za hazard. O ile bowiem jest tam element losowy, to gracz zawsze ma pewność, iż otrzyma jakąś zawartość (nawet jeśli pechowo dostanie coś, czego nie chce). Uważamy, że to zagadnienie podobne do kolekcjonerskich gier karcianych: czasem otworzysz kupioną paczkę i otrzymasz nową kartę, na którą polowałeś od dłuższego czasu. Innym razem dostaniesz karty, które już posiadasz.



Jeśli mogę sobie pozwolić na krótki komentarz: decyzja ESRB wydaje się słuszna, ale trudno zaprzeczyć, że organizacja wykonała bardzo pragmatyczny manewr. Przypomnijmy, że atmosfera wokół mikropłatności stała się gęstsza niż kiedykolwiek. Pod koniec stycznia grupa waszyngtońskich senatorów zapytała władze stanu o to, czy skrzynek z łupami nie należałoby traktować podobnie jak gier hazardowych, a w parlamencie Hawajów wylądowały ustawy, które mają zakazać sprzedaży gier z loot boksami osobom poniżej 21. roku życia (i zmusić wydawców do ujawnienia procentowej szansy na wylosowanie określonego łupu). Jeszcze w marcu stanowisko w tej sprawie mają zabrać Niemcy, a przecież dyskusja toczy się również w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Belgii, Francji i w Australii.

ESRB zdaje sobie sprawę z tego, że debata na temat skrzynek z losową zawartością może zaowocować niekorzystnymi (dla developerów i wydawców, których zrzesza) regulacjami. Zobaczymy, na ile ta „ucieczka do przodu” uspokoi nastroje.

Więcej o kontrowersjach wokół mikropłatności przeczytacie w nadchodzącym wydaniu CD-Action.


Czytaj dalej

Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3465

Obserwujących22

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze