Arma 3: Nagranie z gry posłużyło w indyjskich mediach jako dowód ataku Pakistanu na Dolinę Pandższeru
Pomyłkę rzecz jasna szybko wykryto.
Oprawa graficzna gier z roku na roku staje się coraz doskonalsza (a przynajmniej chcielibyśmy, żeby tak było), szczególnie udanie naśladując rzeczywistość we wszelkiej maści symulatorach. Bez odpowiedniego kontekstu dla niewprawionego oka tego rodzaju tytuły są czasem nieodróżnialne od prawdziwego świata – sam zresztą oglądałem kiedyś w kolejce do baru mecz Bayernu i Realu Madryt i dopiero po dobrej minucie zorientowałem się, że tak naprawdę obserwuję pojedynek w Fifę.
Podobne wpadki zdarzają się też innym, acz czasem w nieco bardziej oficjalnych okolicznościach. Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej swego czasu opublikowało zdjęcie mające być dowodem współpracy ISIS z USA – szybko się jednak okazało, iż był to jedynie screen z mobilnego AC-130 Gunship Simulator. Z kolei w nadającym w tym kraju Kanale Pierwszym rok później posłużono się nagraniem z Army 3, by zrelacjonować sytuację w Syrii.
Zresztą trzecia Arma dzięki swojej wojennej tematyce i realistycznemu podejściu do tematu niezmiennie pozostaje doskonałym źródłem takich pomyłek. Jak donosi lokalny oddział IGN-u, indyjskie media wzięły wideo z produkcji Bohemia Interactive za prawdziwy film ukazujący atak pakistańskiej armii na broniącą się przed Talibami Dolinę Pandższeru. „Ekskluzywny materiał” nieistniejącej stacji Hasti TV błyskawicznie przekazały dalej Republic TV, Times Now Navbharat, Zee Hindustan czy TV9 Bharatvarsh.
Hello @republic, The 'exclusive video' that your team has accessed of Airstrikes at #PanjshirValley is actually from a video game "Arma-3". pic.twitter.com/TG7dJmvsQ9
— Mohammed Zubair (@zoo_bear) September 6, 2021
Problem w tym, że powyższe nagranie pochodzi z tego filmu:
Pomyłka szybka wyszła na jaw, a wspomniane serwisy szybko usunęły wideo. Sama sytuacja wydaje się oczywiście zabawna, jednak biorąc pod uwagę stosunki między Indiami a Pakistanem, podobne błędy nie są już aż tak dowcipne.