4
22.12.2023, 09:45Lektura na 2 minuty

GTA 6: Nastolatek odpowiedzialny za wielki wyciek usłyszał wyrok

GTA 6 może czuć się bezpieczne – na razie.

Gry to nie rzeczywistość i nastolatek po dokonaniu spektakularnego wycieku GTA 6 godnego samego Grand Theft Auto został w końcu złapany. Nie odrodził się później w innym miejscu, za to usłyszał zarzuty za dokonanie ataków w ramach grupy hakerów Lapsus$ również na Ubera czy Nvidię. Teraz, po paru miesiącach rozprawy, on i jego 17-letni wspólnik usłyszeli wyroki.

Jak pisze BBC, 18-letni członek Lapsus$, Arion Kurtaj, ze względu na dotkliwy autyzm nie mógł być sądzony w standardowej procedurze. Sprawa była prowadzona w taki sposób, by dowiedzieć się, czy nastolatek faktycznie dokonał zarzucanych mu czynów, lecz nie pod kątem zamiaru popełnienia przestępstwa. Tym samym również i wyrok nie jest standardowy – Kurtaj ma spędzić dożywocie w szpitalu psychiatrycznym, dopóki lekarze nie stwierdzą, że nie będzie stanowił zagrożenia.

Ocena stanu zdrowia psychicznego, której dokonano w trakcie rozprawy, wykazała że Kurtaj:


(...) wciąż wykazuje chęć powrotu do cyberprzestępczości, tak szybko, jak byłoby to możliwe. Jest on bardzo mocno zmotywowany.


Pokazała to choćby sytuacja, w której mimo konfiskaty laptopa 18-latkowi udało się ponownie włamać na serwery Rockstara przy użyciu hotelowej telewizji, Amazon Fire TV i smartfona.

Obrońca Kurtaja argumentował, że trailer GTA 6 zaliczył 128 milionów wyświetleń w 4 dni, a więc szkodliwość jego czynu była niższa. Z drugiej strony oskarżyciele zaznaczali, że w ataku ucierpiały realne osoby i firmy, które zaatakował wraz z Lapsus$, notując realne straty. Sam Rockstar miał podobno stracić na tym 5 milionów dolarów, a kolejne tyle kosztowały ataki między innymi na Nvidię i Ubera.

GTA VI
W ataku na Nvidię Lapsus$ miał wykraść nawet 1 TB danych.

Drugi złapany, czyli 17-latek, którego nazwiska na mocy brytyjskiego prawa nie można ujawniać ze względu na niepełnoletność, dostał wyrok w podobnej sprawie. Został on skierowany do ośrodka dla nieletnich na 18 miesięcy wraz z zakazem korzystania z VPN-ów. W wyroku uwzględniono także „nieprzyjemne i przerażające wzory prześladowania i molestowania”, którego miał dokonać na dwóch młodych kobietach. Co ciekawe, on i Kurtaj w trakcie trwania sprawy przeciwko nim mieli chwalić się swoimi „dokonaniami” i prowokować swoje ofiary na Telegramie.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał Gąsior

Gracz kiszący się przez większość życia na słabiusieńkim pececie, stąd pałający miłością do kilku tytułów wydanych przed swoim rokiem urodzenia jak Thief 2 czy Heroes III. Niezdrowo analizujący spójność mechanik gry ze światem przedstawionym. Zawsze daje najwięcej punktów w charyzmę. Fortnite spalił mu zasilacz.

Profil
Wpisów174

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze