27.04.2022, 11:00Lektura na 2 minuty
Wideo

Sony tworzy zespół odpowiedzialny za konserwację gier na PlayStation

W nowym zespole Sony znalazło się miejsce dla specjalisty z Electronic Arts, który pracował nad konserwacją gier z serii FIFA.


Jakub „rajmund” Gańko

Gry się zmieniają, a jeszcze szybciej zmieniają się technologie i sprzęty, na których w nie gramy. Wiedzą o tym doskonale chociażby włodarze GOG.com, którzy od lat dbają o przywracania niedostępnych klasyków do sprzedaży i dopasowywanie ich do konfiguracji współczesnych pecetów. Niestety, w przypadku konsol – a szczególnie PlayStation, bo Xbox jednak się postarał ze swoją kompatybilnością wsteczną – takich rozwiązań brakuje. Choć część klasyków z PS1 czy PS2 jest dostępna w PS Store, to często jedynym legalnym rozwiązaniem, by pograć w mniej popularny tytuł sprzed lat, jest zakup wiekowej konsoli i samej gry. A ceny tych ostatnich bywają porażające...

Być może sytuacja ulegnie poprawie wraz z wprowadzeniem odświeżonego abonamentu PS Plus. Ten przecież ma nam zaoferować dostęp do biblioteki klasyków z PS1, PS2 i PSP, a nawet PS3 (za pośrednictwem streamingu, który jednak będzie dostępny na premierę usługi w Polsce). Patrząc na katalog starszych gier dostępnych w PS Store czy PS Now, nie oczekiwałbym cudów, ale może jeszcze doczekamy się czasów, gdy Sony odpowiednio zadba o swoje dziedzictwo. Zapowiedzią takich działań może być powołanie zespołu odpowiedzialnego za konserwację gier.

Garrett Fredley, pracujący wcześniej w Electronic Arts i u twórców gier mobilnych z Kazam, pochwalił się nową pracą w Sony na stanowisku starszego inżyniera kompilacji w nowo utworzonym zespole konserwacyjnym.


Konserwacja gier była moją pierwszą pasją w karierze. Stanowiła moje wejście do świata inżynierii oprogramowania, świata, z którego istnienia tak wielu ludzi w ogóle nie zdaje sobie sprawy. Byłem wtedy dopiero nowicjuszem i starałem się pomóc w każdy możliwy sposób, niezależnie od mojego braku doświadczenia. Teraz do tego wracam i nie jestem już takim żółtodziobem.


Garrett Fredley

Czy to zapowiedź jakichkolwiek zmian w dotychczasowym kierunku postępowania Japończyków, którzy jeszcze nie tak dawno straszyli zamknięciem PS Store na PS3 i Vicie? Na pewno wielu graczy bardzo by się z tego ucieszyło, ale jest zdecydowanie za wcześnie na robienie sobie takich nadziei. Oficjalnie wciąż nie wiemy, na czym będą polegały konkretne działania nowego zespołu. Nawet sam Fredley jeszcze nie wie, czy będzie odgrywał istotną rolę w pracach nad emulacją. Podzielił się za to swoim panelem z GDC 2019, podczas którego tłumaczył, na czym polega konserwacja gier.

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów957

Obserwujących6

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane