1
14.07.2022, 12:00Lektura na 2 minuty

Techland przebił CD Projekt pod względem wyceny rynkowej

Zdaniem Pulsu Biznesu CD Projekt został zdetronizowany i Techland to nowy król polskiego gamedevu. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana.


Jakub „rajmund” Gańko

Teoretycznie mogliśmy się tego spodziewać: CD Projekt nie jest już najwyżej wycenianym polskim producentem gier. Jak donosi Business Insider, jego wartość rynkowa spadła do najniższego poziomu od lat i wynosi obecnie niecałe 10 mld zł. Dla porównania w grudniu 2020 roku, na chwilę przed premierą takiej jednej gierki z tym kolesiem z „Matriksa”, wartość warszawskiego studia szacowano na 40 mld zł.

Jako dobrze zorientowani w branży gracze doskonale wiemy, co doprowadziło do takiej sytuacji. Od miesięcy obserwowaliśmy spadające wyceny CD Projektu, będące pokłosiem zawodu graczy Cyberpunkiem 2077 oraz przesuwaną premierę dodatku do niego, opóźnioną aktualizacją do Wiedźmina 3 i brakiem dużych premier na horyzoncie. Zajawka nowego Wiedźmina niewiele tu pomogła, bo wszyscy wiemy, że na grę przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.

I w tej niewesołej sytuacji na scenę wkracza Techland, cały na... chyba bardziej czerwono, biorąc pod uwagę ilość krwi w Dying Light 2. Jego ostatni tytuł o zombie sprzedaje się doskonale, ma zapewnione stałe wsparcie, a ponadto wrocławskie studio tworzy jeszcze erpega fantasy z otwartym światem. W przypadku Techlandu wycena studia jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż spółka nie jest notowana na giełdzie, ale zadania podjął się Puls Biznesu.


Przy umorzeniu 15 mln akcji za wynagrodzenie w wysokości 900 mln zł jedna akcja wyceniona jest na 60 zł. Przyjmując liczbę akcji spółki na 175,94 mln implikowana wycena Techlandu to 10,56 mld zł. Tę samą wycenę uzyskujemy w trzech kolejnych wariantach umorzenia.


Grzegorz Suteniec

Problem w tym, że nie jesteśmy w stanie porównać realnej wyceny dwóch giełdowych spółek, tylko obserwujemy porównanie dwóch różnych wskaźników. Werdykt o detronizacji nie jest więc taki prosty do wydania, a część analityków już zwraca uwagę na jego niemiarodajność.

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1107

Obserwujących7

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane