7
21.03.2023, 13:52Lektura na 3 minuty

Wiedźmin: Syriusz – Prace nad projektem mogą ruszyć od nowa [AKTUALIZACJA]

Nowy odpis CD Projektu RED w księgach spółki sugeruje, że istnieje szansa na rozpoczęcie prac nad Wiedźminem: Syriusz od nowa.


Patryk „Delighter” Żelazny

AKTUALIZACJA

Poprosiliśmy CD Projekt Red o komentarz w sprawie sytuacji z wiedźmińskim projektem Syriusz. Oto krótka informacja, którą otrzymaliśmy:


Obecnie skupiamy się na zapewnieniu, że kształt i potencjał projektu Sirius jest zgodny ze strategią Grupy CD PROJEKT. W tym momencie nie podajemy szczegółów na temat oceny projektu ani jego potencjalnych przyszłych ram.


ORYGINALNA WIADOMOŚĆ

Z pewnością wielu z was kojarzy odsłonę Wiedźmina o kryptonimie Syriusz. To jedna z trzech gier z uniwersum zapowiedzianych w zeszłym roku przez CD Projekt RED. Naturalnie, dwie pozostałe to taka jakby „czwórka” – która doczekała się całkiem obszernej zapowiedzi w wykonaniu Wokulskiego – oraz remake pierwszego Wieśka, co z pewnością jest świetnym pomysłem. Pozostaje więc bliżej nieokreślony Syriusz, za którego ma odpowiadać ekipa z bostońskiego studia The Molasses Flood. Pojawiały się plotki, że Syriusz może być grą sieciową... ale teraz to już nie tylko kwestia prawdziwości doniesień, lecz także tego, czy projekt po drodze nie trafi do kosza.


Reset czy rozrost?

Jak możemy się dowiedzieć z najnowszego raportu CD Projektu, developerzy postanowili utworzyć odpis w księgach spółki, w którym podano koszty prac nad Syriuszem. A nie są to koszty małe, bo do końca lutego tego roku mowa już o blisko 43 milionach złotych (z czego 9,5 miliona złotych tylko w tym roku). Najbardziej niepokojącym fragmentem całego raportu jest jednak ostatnie zdanie.


Powodem decyzji są wyniki ewaluacji zakresu i potencjału komercyjnego Projektu Sirius w pierwotnej formule i prowadzone obecnie prace nad zdefiniowaniem nowych ram projektu.


CD Projekt RED

Teoretycznie to wcale to nie musi oznaczać złych wieści i te „nowe ramy” mogą odnosić się do rozszerzenia projektu, na który będzie np. potrzebny większy budżet, niż początkowo zakładano. Jest jednak też mniej optymistyczna możliwość, czyli że powodem takiego obrotu spraw jest niewystarczający potencjał komercyjny. Developerzy mogli uznać, że projekt miał duże szanse, by się okazać klapą, więc lepiej jest zacząć go od nowa już teraz, zamiast ryzykować utratę jeszcze większych pieniędzy i nakładów czasu. A jak to wyjdzie w praktyce – czas pokaże.

Pragnę dodać, że rozpoczęcie prac od nowa niekoniecznie musi się wiązać z wyrzuceniem do kosza absolutnie wszystkiego. Można założyć, że przynajmniej pewne fragmenty pracy zostaną wykorzystane ponownie, co z kolei uratowałoby część poniesionych kosztów.


Pierwsze reperkusje

Technicznie rzecz biorąc, decyzja o zresetowaniu projektu jeszcze nie padła, a jednak cena akcji CD Projektu RED już zaliczyła spory spadek. Od 20 marca, godziny 18:00, (czasu opublikowania raportu) do momentu pisania tego tekstu odnotowano spadek równy 10,94 złote, czyli około 8,4%. Tym sposobem cena akcji wróciła do stanu z końca października zeszłego roku, czyli zaledwie paru tygodni od zapowiedzi Syriusza – ot, taka ciekawostka.

CD Projekt RED cena akcji
Google Finanse


Czytaj dalej

Redaktor
Patryk „Delighter” Żelazny

Jestem człowiekiem wielu pasji. Jedne z nich przemijają, inne pozostają – a gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.

Profil
Wpisów1762

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze