1
25.01.2023, 09:15Lektura na 2 minuty

Xbox: Spadek przychodów ze sprzedaży konsol i gier, Game Pass zwyżkuje

Microsoft podzielił się najnowszymi wynikami finansowymi. Przychody z gier w ostatnim kwartale 2022 roku spadły o 12 proc. w porównaniu do 2021 roku.


Jakub „rajmund” Gańko

Microsoft opublikował najnowsze wyniki finansowe za drugi kwartał roku podatkowego 2023 (czyli ten zakończony 31 grudnia 2022). Podczas gdy przychód całej korporacji nieznacznie wzrósł (o 2 proc.) w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej i wyniósł ponad 52 miliardy dolarów, przychody ze sprzedaży gier i usług skupionych wokół ekosystemu Xboksa spadły o 12 proc., a sprzedaż samych konsol – o 13 proc.

Gigant z Redmond tłumaczy tę sytuację głównie trzema czynnikami:

  • zmniejszone inwestycje w gry wewnętrznych studiów;
  • niższa monetyzacja gier zewnętrznych studiów;
  • wyjątkowo wysokie wyniki w 2021 roku.

Krótko mówiąc: Xbox nie mógł się za bardzo pochwalić dużymi premierami w ostatnim kwartale zeszłego roku kalendarzowego, o czym zresztą wszyscy doskonale wiemy. Z całym szacunkiem do Pentimenta, raczej nie ma co po nim oczekiwać, że nakręci zainteresowanie całym ekosystemem porównywalne z tym, jakie rok wcześniej zapewniły mu m.in. Halo Infinite i Forza Horizon 5.

To jednak nie tak, że Microsoft zupełnie nie ma czym się pochwalić, na co zresztą zwrócił uwagę odpowiadający za jego komunikację Frank Shaw.

Zwrócił on uwagę, że omawiany kwartał przyniósł kilka nowych rekordów dla usługi Game Pass. Niestety, jak to często bywa z wynikami tego abonamentu, zabrakło konkretów: mowa o liczbie aktywnych urządzeń i godzin streamingu. Z wyraźnych liczb zauważył tylko, że przebito poziom 120 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. Nie wiemy jednak, jak to się odnosi do liczby subskrybentów Game Passa, która w październiku zeszłego roku wynosiła 25 mln.

To tylko jeszcze przypomnę, że w ostatnich dniach dowiedzieliśmy się o masowych zwolnieniach w Microsofcie, które dotknęły także wewnętrzne studia Xboksa, a dla projektów związanych z VR-em czy HoloLensami zakończyły się ubiciem.

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1247

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane