6.12.2021, 18:07Lektura na 3 minuty

[Sprawdzam] Gwiazdorzę

Żeby nieba ci uchylić!


Iza „9kier” Pogiernicka

 


Little Stars

Albert Kim | PC | logiczna • łączenie gwiazd

 

Składająca się z sześćdziesięciu krótkich łamigłówek gra logiczna każe graczowi łączyć gwiazdy w konstelacje – białe w taki sposób, by przejechać przez wszystkie linie pomiędzy nimi, a różowe tak, by stworzyły pętlę. Gra nie jest długa (co zresztą ma odzwierciedlenie w cenie – 11 zł), więc po godzinie byłam już w połowie. Wtedy też w moim przypadku zaczęły się schody i wielokrotne podejścia do tych samych poziomów. Produkcja liczy, ile czasu spędza się na każdej mapie, i zachęca do robienia ich jak najszybciej, ale osobiście zignorowałam ten aspekt, bo kompletnie nie pasuje mi do gier logicznych. Jestem przekonana, że w drugiej połowie pojawiają się nowe mechanizmy, ale w kółko ten sam utwór Chopina i powtarzalna rozgrywka sprawiły, że odpuściłam sobie po trzydziestym którymś poziomie i do Little Stars na pewno już nie wrócę.

 


Unpacking

Witch Beam | PC, XSX, XBO, NS | logiczna • rozpakowywanie

Nie cierpię się rozpakowywać. Moje bagaże, z których po powrocie z wyjazdu wyciągam tylko brudne ubrania, potrafią stać w korytarzu tygodniami, zanim w końcu je opróżnię. Unpacking wydawało się więc produkcją, którą odłożę po pięciu minutach – a tu niespodzianka, po pięciu godzinach streamu jestem w połowie i właśnie zaplanowałam kolejny. (Jeśli wierzyć How Long to Beat, ludzie przechodzą całość w 3,5 godziny, ale ja na Twitchu więcej gadam, niż gram). Zaskakująco relaksujące Unpacking to, przynajmniej na razie, wyłącznie wyciąganie rzeczy i układanie ich na półkach, w szufladach i pod łóżkiem w kolejnych lokacjach. To zresztą najciekawszy aspekt – bardzo dobry przykład tzw. environmental storytelling, czyli opowiadania poprzez otoczenie. Najpierw pokój dziecięcy, potem mieszkanie studenckie, wreszcie z partnerem, który zostawił na dodatkowe rzeczy zdecydowanie za mało miejsca, a potem… Grając, dowiesz się czegoś o sobie – choćby jaki poziom zagracenia jest dla ciebie komfortowy – ale to tak naprawdę opowieść o głównej bohaterce, o tym, jak zmienia się jej życie, jej pasje, jej garderoba, jej priorytety. Z chęcią poznam resztę tej historii. O, i można sobie zapisać GIF-a!

 


Blackout

Fresh | PC | point’n’click • krótkometrażowa • darmowa

Króciutka, półgodzinna, stworzona na okoliczność Ludum Dare 48 przygodówka z dreszczykiem, w której czarownica próbuje sięgnąć po jajka z gniazda na dachu, upada na balkon i traci pamięć, po czym zaczyna eksplorować tajemniczy dom, pełen pająków i zwłok. Wizualnie nie rzuca na kolana, bo to piksele z kategorii tych prostych, ale muzyka jest niezła i czas z Blackout minął mi szybko. Łamigłówki są raczej logiczne – mówię raczej, bo zdarzyła się jedna nieintuicyjna – i chciałoby się tylko, gdyby scenarzysta tchnął więcej kreatywności w opisy obiektów. Tę krótkometrażówkę możecie pobrać za darmo z itch.io – ma uroczy halloweenowy klimacik idealny na jesienny wieczór. Tylko trzeba grać szybko, bo zaraz zima!

 

„Sprawdzam” to cykliczny segment, w którym co poniedziałek przyglądam się trzem ogrywanym akurat produkcjom – głównie niezależnym, ale nie tylko. Jeżeli ci się podoba, zachęcam do rzucenia okiem na POPRZEDNIE ODCINKI

Jeśli masz ochotę razem ze mną poznawać nowe tytuły, zapraszam na MÓJ KANAŁ NA TWITCHU (od wtorku do czwartku od ok. 13, w piątki i soboty od ok. 16). Do zobaczenia!

Redaktor
Iza „9kier” Pogiernicka

Streamuję w przyjemnej atmosferze gry, których nie znasz. Zajrzyj: www.twitch.tv/9kier ;)

Profil
Wpisów273

Obserwujących18

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze