Microsoft o przyszłości cyklu Fable
Ta rysuje się cokolwiek niepewnie.
W marcu 2012 Peter Molyneux, założyciel Lionhead (Black & White), opuścił studio, które wówczas zajmowało się tworzonym z myślą o Kinekcie Fable: The Journey. Legendarny projektant założył wówczas 22 Cans, z którym wydał "multiplayerowy eksperyment" Curiosity – What's Inside the Cube? i chłodno przyjętą strategię Godus.
Jego byli koledzy zajęli się produkcją skupionego na asymetrycznym multi Fable Legends. Niestety, w marcu zeszłego roku Microsoft uznał, że produkcja nie rokuje najlepiej i postanowił ukręcić jej łeb, a przy okazji rozwiązać studio. Byli pracownicy nie złożyli jednak broni i zajęli się (już pod nowym szyldem) karcianką Fable Fortune, którą od pewnego czasu możecie ogrywać we wczesnym dostępie.
Co dalej z marką? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć podczas PAX Australia Shannon Loftis, szefowa Xbox Studios. Loftis zapewniła dziennikarzy GameSpotu, że seria wciąż jest droga i Microsoftowi, i jej osobiście.
Fable jest bardzo bliskie mojemu sercu. Właściwie jednym z głównych powodów, dla których przeprowadziłam się do Anglii, była możliwość pracy z zespołem odpowiedzialnym za Fable II. Mamy też karciankę Fable Fortune. Kochamy tę markę. Nie mogę mówić o konkretach, ale gdybym kiedykolwiek miała szansę powrócić do Albionu...
Loftis tłumaczy, że na biurkach jej zespołu ląduje ok. 350-400 projektów rocznie, przypuszczalnie część z nich dotyczy właśnie Fable.
W tzw. międzyczasie pozostaje nam ograć na XBO Fabble Anniversary i Fable II Pub Games (zestaw minigier z Fable II), które od początku października są dostępne w ramach wstecznej kompatybilności.
Czytaj dalej
Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.