Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITActivision Blizzard: W internecie ruszyła petycja przeciwko Bobby’emu Kotickowi

Witold piątek, 15 lutego 2019, 19:36 News

Ostatnie zwolnienia w firmie rozsierdziły ludzi.

Bobby Kotick. Gracze od dawna kochają go nienawidzić, obwiniając go za wszystkie niepopularne decyzje, jakie Activision podejmuje od lat. Ostatnie informacje z obozu firmy na pewno nie poprawiły jego wizerunku – decyzja o zwolnieniu 8% pracowników (czyli ok. 800 osób) mimo rekordowych przychodów wydawcy obiła się szerokim echem w branży i sprawiła, że z wielu stron podniosły się głosy oburzenia. Oczywiście bezpośrednie łączenie tych faktów jest medialnie atrakcyjne, jednak niekoniecznie uzasadnione – firma może zarabiać świetnie, mając jednocześnie problemy organizacyjne, a chęć zwiększenia zysków poprzez próbę rozwiązania ich (bo zakładamy, że Bobby Kotick nie robi tego z czystej złośliwości) trudno uznać za czyste zło. Ktoś kąśliwy mógłby zresztą powiedzieć, że cięcia w dziale marketingu i sprzedaży powinny chyba ucieszyć tych graczy, którzy od lat narzekają, że firma przeznaczała na nie coraz więcej i więcej.

Ta bądź co bądź kontrowersyjna decyzja rozsierdziła przede wszystkim grupę najbardziej zainteresowaną – stowarzyszenia pracowników przemysłu gier. Game Workers Unite wezwało do zwolnienia prezesa Activision i rozpoczęło akcję #FireBobbyKotick.

Wywracanie do góry nogami życia 800 pracowników, gdy zgarniasz miliony w premiach dla siebie i swoich kumpli z góry, jest nie przywództwem, lecz kradzieżą.

My, pracownicy Activision i ich przyjaciele, mamy już dość. Dołącz do nas w twierdzeniu, że już czas #ZwolnićBobby’egoKoticka.


Stowarzyszenie zarzuca Kotickowi, że z jego pensji można by spokojnie opłacić wszystkich tych pracowników, i przywołuje przy tym przykład Satoru Iwaty, który w czasie gorszego okresu dla firmy sam obniżył swoją pensję, aby żaden z pracowników Nintendo nie został zwolniony. W ramach akcji uruchomiono także petycję, której celem jest przekonanie zarządu wydawcy do zwolnienia kontrowersyjnego prezesa. Można w niej przeczytać m.in.:

Ośmiuset pracowników, którzy pomagali w komunikacji ze społecznością, marketingu gier, zarządzaniu esportem, obsłudze prawnej i wielu innych sprawach, jest o wiele cenniejszych od dyrektora generalnego.

Podejmując decyzję o pozbyciu się kogoś z Activision, za każdym postanowilibyśmy #ZwolnićBobby’egoKoticka.

Bobby Kotick zgarnia 30 milionów dolarów rocznie jako dyrektor generalny Activision. Te ogromne dochody nie pochodzą znikąd. Pochodzą z pracy jego pracowników. Bogactwo Koticka zbudowane jest ze skradzionych zarobków jego robotników(*).


Jak pewnie wszyscy wiemy, szanse na to, że taka petycja zakończy się sukcesem, są żadne, jednak chodzi w niej raczej o wyrażenie sprzeciwu wobec polityki wydawcy i pokazanie solidarności ze zwolnionymi pracownikami. I choć można krytykować i nie lubić Bobby’ego Koticka, w opinii zarządu, akcjonariuszy i wszystkich, których wyniki Activision Blizzard osobiście interesują, za pozostawieniem obecnego prezesa na stanowisku przemawia nieco argumentów. A dokładniej 7,26 miliarda.

(*) Tak, wiem, workers to w tym przypadku pracownicy, ale robotnicy bardziej mi pasowali do rewolucyjnego ducha petycji.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Activision,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 20 lutego 2019, 9:38   AkarZaephyr
Jim Sterling powiedział wszystko w tej sprawie i jak zwykle, trafił w samo sedno.
Polecam jego ostatni film - Fire Bobby Kotick.
wtorek, 19 lutego 2019, 22:09   Ganjalf
@JKMII
Parę lat temu Nintendo miało nieciekawą sytuację finansową. Szykowały się cięcia. Co zrobił w tej sytuacji prezes, śp. Iwata? Obniżył własne uposażenie. Nikt nie stracił pracy.
Jaką wymówkę ma Acti które wyszło na plus?
To że "jest jak jest" nie znaczy, że tak być MUSI.
Aha, sorry, ale jeśli takie pijawki jak Kottick będą się namnażać, długo w tym kapitalizmie nie pożyjemy.
poniedziałek, 18 lutego 2019, 18:54   JKMII
@Ganjalf Czyli w twoim mniemaniu rada nadzorcza/właściciele to jest klub dziadków którzy z fusów wróżą ile premii dać prezesowi? To są ludzie którzy mają jeden jedyny cel - pieniądze. Gdyby się nie opłacało płacić prezesowi milionowych pensji to by tego nie robili. Sory ale żyjemy w kapitalizmie. Jeżeli ktoś zarabia miliony ale przynosi x razy tyle zysku to się go trzyma. Jak ktoś zarabia nawet 1zł ale generuje straty 1gr to się takie stanowisko likwiduje. Żal osoby, ale firma to nie fundacja charytatywna.
poniedziałek, 18 lutego 2019, 18:47   JKMII
@Blitz No właśnie radzę zastosować się do własnej rady i zejść na ziemię. Średnia ilość godzin osób na wyższych szczeblach to właśnie ponad 80 godzin w tygodniu. Zyski wypracowuje firma jako całość a odpowiedzialność za jej prawidłowe funkcjonowanie spoczywa na barkach właśnie zarządu. Gdyby było tak jak mówisz to nikt by nie zatrudniał wyższych szczebli kierowniczych bo przecież zyski generują wyłącznie pracownicy. Jak to napisałeś: "mwhahaha, a to dobre. :D"
poniedziałek, 18 lutego 2019, 16:14   Ganjalf
A poza tym 1) ci ludzie nie "wkręcali śrubek" 2) Zarobki takich jak Kottick nie biorą sięz tygodniówek, ale głównie z premii, które zależą od widzimisie rad nadzorczych. 3) Tu nie chodzi o to ile Kottick zarabia, ale że pomimo kosmicznych zarobków, komuś bardziej się opłaca wykopanie 800(!) osób, pomimo dobrych wyników finansowych, niż cięcie kosztów gdzie indziej.
poniedziałek, 18 lutego 2019, 16:09   Ganjalf
@TytanowyK
Dokładnie. Kiedy Kottick łączył Blizzarda z Activision, był be. A teraz, gdy wyrzucono 800 ludzi, którzy przyczynili się do dobrych wyników finansowych, wszytsko jest w porządku. Nosz ja pier...
poniedziałek, 18 lutego 2019, 16:01   Scouser
cd/ a kasa sama spływa.
poniedziałek, 18 lutego 2019, 16:00   Scouser
Blitz - ano, według Ciebie wszyscy szefowie firm siedzą i pierdzą w stołki, a najbogatsi ludzie tylko piją drinki i otaczają się kobietami, a kasa sama spływa. Tak to jest jak ktoś nigdy w życiu nie miał firmy i siedzi naburmuszony na etacie/zleceniu/kontrakcie dodaj sobie co chcesz - zyski generują pracownicy bo prezes/szef tak skonstruował firmę (był po prostu na tyle inteligentny) by stworzyć dobrze prosperującą firmę. Pogadamy gdy już 10 lat poprowadzisz firmę i pochwalisz się jak to nic nie robisz cd
poniedziałek, 18 lutego 2019, 13:06   Blitz
@JKMII: Różnice w płacach to zjawisko zrozumiałe i pożądane, ale obecnie to nie są różnice, to jest ogromna przepaść. Już nie wspomnę, że chyba żartujesz sobie, że ludzie na stołkach prezesów wielkich firm itd. mają ogromną, bardzo ciężką robotę i pracują po 80+ godzin tygodniowo. mwhahaha, a to dobre. :D Proponuję zejść na ziemię. Zyski, to generują głównie pracownicy, prezio bez nich to mógłby sobie co najwyżej kredyt we frankach spłacać.
poniedziałek, 18 lutego 2019, 0:25   tupolew519
Należało mu się.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
2

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z