Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITSix Days in Fallujah: Muzułmańska organizacja wzywa Valve, Sony i Microsoft do uniemożliwienia sprzedaży produkcji

Witold piątek, 9 kwietnia 2021, 10:56 News

„Gra jest symulatorem mordowania Arabów, gloryfikującym akty przemocy, które pochłonęły życie ponad 800 irackich cywilów, a także usprawiedliwiającym nielegalną inwazję na Irak i wzmacniającym islamofobiczne narracje”.

Czego byśmy nie mówili o dojrzałości branży czy artystycznych dokonaniach developerów, gry wideo wciąż nie mają w kulturze takiego statusu jak filmy czy książki. Co jakiś czas pojawia się więc produkcja, która z miejsca wzbudza kontrowersje, ponieważ rzekoma lekkość medium nie licuje z powagą podejmowanego przez nią tematu.

Taki los spotkał ponad dekadę temu Six Days in Fallujah. Krótko po zapowiedzi tytuł skrytykowali weterani i organizacje antywojenne, co doprowadziło ostatecznie do wycofania się Konami z planów wydania gry. Nie da się jednak ukryć, że II bitwa o Faludżę do dziś budzi żywe emocje – w jej trakcie Amerykanie używali bowiem pocisków z białym fosforem, a wojsko USA jest oskarżane o stosowanie w czasie starcia bomb zapalających przeciwko ludności cywilnej.

Twórcy jednak się nie poddali i po latach powrócili do tematu, raz jeszcze wzbudzając kontrowersje. Nie brakło bowiem obaw, że dzieło Highwire Games nie potraktuje tematu z odpowiednią powagą i ostateczny efekt będzie jedynie „propagandową wydmuszką”. Studio szybko przyznało, iż omawianych wydarzeń nie da się ukazać w oderwaniu od polityki, dlatego przy produkcji konsultuje się nie tylko z biorącymi udział w bitwie marines, ale także 26 irackimi cywilami obecnymi w tamtym czasie w mieście. Na podstawie pierwszego gameplayu trudno jednak powiedzieć cokolwiek na temat ostatecznego kształtu gry.

Obietnice twórców nie uspokoiły sceptyków. Dbająca o prawa muzułmanów w USA Council on American-Islamic Relations (CAIR) zwróciła się do Valve, Microsoftu i Sony, by nie dopuściły do dystrybucji Six Days in Fallujah na swoich platformach.

CAIR twierdzi, że w swej istocie gra jest „symulatorem mordowania Arabów”, gloryfikującym akty przemocy, które pochłonęły życie ponad 800 irackich cywilów, a także usprawiedliwiającym nielegalną inwazję na Irak i wzmacniającym islamofobiczne narracje.

II bitwa o Faludżę była brutalną i krwawą bitwą podczas wojny w Iraku, w której zginęło ponad 800 cywilów. Po tym tragicznym epizodzie armia USA była ostro krytykowana za swoją taktykę, w tym użycie białego fosforu. Od czasu owej bitwy w Faludży urodziło się wiele irackich dzieci z wadami wrodzonymi.

Jak dodaje Huzaifa Shahbaz z CAIR-u:

Branża gier musi przestać dehumanizować muzułmanów. Gry wideo takie jak Six Days in Fallujah służą jedynie gloryfikowaniu przemocy, która pochłonęła życie setek irackich cywilów, usprawiedliwiania wojny w Iraku i wzmacniania nastrojów antymuzułmańskich w czasach, gdy antymuzułmański fanatyzm nadal zagraża życiu ludzi.

Twórcy Six Days in Fallujah nie odnieśli się jeszcze do zarzutów.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 14 kwietnia 2021, 12:57   portzor
O innym wyznaniu czy narodowości nie wspomnę...
środa, 14 kwietnia 2021, 12:45   portzor
Aż tak mało mają obowiązków w korpo, że mają tyle wolnego czasu? Kierownik musi ich naprawdę lubić, tylko niech uważają czy przypadkiem nie obrażą kogoś LGBT lub innego koloru skóry bo "lewacki aparat opresji" czuwa:) A chodzisz do kościoła się pomodlić czy posłuchać pieprzenia o polityce?
środa, 14 kwietnia 2021, 7:11   tr3mm0r
@portzor osobiście znam kilka osób, które w godzinach pracy przeglądają internet na laptopie bądź telefonie i piszą komentarze o politycznej treści np. na publicznym portalu Interia. Jak to się ma do tego co isEs o księżach?
wtorek, 13 kwietnia 2021, 11:09   portzor
Tym, że ksiądz to robi przy okazji wykonywania swojej "pracy", taki bonus nie związany z obowiązkami (tak jak to obecnie robi wiele korporacji).
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:18   tr3mm0r
@goliat "A jeśli wg ciebie Kościół nie wpiernicza się do polityk to jak nazwać atak na osoby LGTB w Kościele, faworyzowanie określonego kandydata w Kościele, krytyka władzy na mszy za czasów PO?" Człowieku, a czym różni się ksiądz przekazujący swoje poglądy polityczne w kościele od dajmy na to KODziarzy, przemawiających przez megafon na deptaku, krytykujących obecnego prezydenta itp? A co do LGBT to raczej w mediach widzimy ataki z ich strony, niszczenie kościołów i zakłocanie obrzędów.
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 19:06   tr3mm0r
Ręka, noga, mózg na ścianie. Tak się bawią muzułmanie!
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 17:54   mapokl
@chlop siła argumentów poraża. To może niech zakaża sprzedaży gier komputerowych, w końcu za granicą można kupować. I pensję dla wszystkich minimalną, bo można za granicą zarabiać. W innych krajach protestów nie było i też był wzrost infekcji. Z resztą jakie to ma znaczenie, bo jedne pieski robią co chcą, a drugie mają stulić pyski i ogony bo epidemia. Bo przecież w czasie epidemii nie ma ważniejszych spraw tylko trzeba rozwalać coś co trwało kilkadziesiąt lat, bo agenci z Ordo Iuris tego pragną.
niedziela, 11 kwietnia 2021, 21:58   chlop
Mogli poczekać, zebrać siły i po pandemii dać upust niezadowoleniu np. paląc kościoły i przy okazji obalając rząd.
niedziela, 11 kwietnia 2021, 19:11   chlop
goliat - podobno mają pomagać w takich sytuacjach, poza tym zawsze można za granicą dokonać aborcji. Za to od czasu protestów jest wzrost infekcji COVID.
niedziela, 11 kwietnia 2021, 12:41   greg1845
@goliat "... są tam sługusy obecnej władzy ..." - Nie żartuj - jeżeli mówiłbyś poważnie, to pamiętaj, że członkowie TK zawsze byli wybierani przez Sejm, a czasami były to osoby bez wykształcenia prawniczego lub czynni politycy.
PS. @goliat - Proszę, nie pisz o polityce w temacie o grze (kontrowersyjnej, ale nie mającej wspólnego z polskim TK i kwestią aborcji).

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Obchodzę na Twitchu miesiąc urodzinowy i prawie w nic nie gram, a potem przychodzi weekend i panikuję, bo nie mam nic do „Sprawdzam”!

Komentarzy:
2

A nie, to moja bohaterka w uroczym kostiumie!

Komentarzy:
7

Oraz szukanie organów w piaskownicy.

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z