12.04.2024, 11:30Lektura na 2 minuty

Hellblade 2: Aktorka grająca Senuę o swojej roli i zdrowiu psychicznym

Hellblade 2 był dla Meliny Juergens, odtwórczyni roli Senui, kolejnym wymagającym psychicznie projektem. Znalazła w tym jednak coś pozytywnego.

Ninja Theory już nie raz pokazało nam, że kładzie duży nacisk na realizm w swoich grach. Hellblade 2 nie będzie w tej materii inny – hiperrealistyczna mimika twarzy, wycieczki twórców na Islandię czy… trajektoria lotu ptasiej kupy. Wszystko to po to, by dopieścić wizualnie grę tak bardzo, jak się tylko da. Ceną jest najwyraźniej zablokowana liczba klatek na sekundę w przypadku konsol, co ma nam dać „kinowe doświadczenie”.

Oddanie realizmu Hellblade’a 2 spoczywa także na barkach aktorki Meliny Juergens, wcielającej się w Senuę, główną bohaterkę gry. Niedawno udzieliła wraz z CEO Ninja Theory, Domem Matthewsem, wywiadu dla PCGamesN. Opowiadali oni o tworzeniu odpowiednich warunków pracy przy odgrywaniu brutalnych i emocjonalnie wycieńczających scen. Matthewes zapewnił, że nad ekipą czuwają specjaliści:


Mamy doradcę do spraw zdrowia psychicznego w naszym zespole oraz oferujemy zewnętrzne poradnictwo dostępne dla każdego w naszym studiu.


Dom Matthews

Senua doświadcza w grze psychoz oraz długotrwałych okresów zaburzeń psychicznych, co wymaga nie lada umiejętności aktorskich. Co ważniejsze jednak, odbija się to również na odtwórczyni jej roli, czyli wspomnianej Melinie Juergens. Jak wspomniała w wywiadzie, jej życiu również towarzyszyły problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak psychozy czy stany lękowe. Dlatego mimo że jej rola jest bardzo wymagająca, widzi w niej swego rodzaju katharsis:


Te sceny są pewnym sposobem przepracowania moich własnych traum. Przeżywam je ponownie na scenie, ponieważ łącze je z moim życiowym doświadczeniem. Postrzegam to jako ujście [trapiących człowieka myśli – dop. red.]. Prędzej pomaga to w dążeniu do ulgi, niż traumatyzuje jeszcze bardziej, dlatego widzę w tym coś bardzo pozytywnego dla ludzi.


Melina Juergens<br>

Juergens wspomniała również, że praca w studiu pozwoliła jej także odnaleźć cel swojej roli poza jego ścianami. Dzięki Hellblade’owi rozpoczęła współpracę z Recovery College East i profesorem Paulem Flecherem, aby nieść pomocy innym cierpiącym z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym.

Hellblade 2 wyjdzie 21 maja na pecetach oraz Xboksach Series S/X. Gra będzie także dostępna od razu w Game Passie. Jak zdradził Matthews, rozgrywki starczy mniej więcej na 8 godzin, czyli tyle samo co w pierwszej części. Niedawno Ninja Theory opowiedziało nieco o zmienionej walce, która według wielu graczy nie była najbardziej udanym aspektem „jedynki”.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał Gąsior

Gracz kiszący się przez większość życia na słabiusieńkim pececie, stąd pałający miłością do kilku tytułów wydanych przed swoim rokiem urodzenia jak Thief 2 czy Heroes III. Niezdrowo analizujący spójność mechanik gry ze światem przedstawionym. Zawsze daje najwięcej punktów w charyzmę. Fortnite spalił mu zasilacz.

Profil
Wpisów174

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze