46
22.02.2023, 11:45Lektura na 2 minuty

Hogwarts Legacy zbanowane na charytatywnym streamie

Jak podaje zagraniczna prasa, Games Done Quick twierdzi, że Hogwarts Legacy to kontrowersyjny tytuł, dla którego nie ma miejsca podczas ich maratonów speedrunowych.

Games Done Quick jest organizatorem serii maratonów speedrunowych, w których gracze z całego świata łączą się, aby ukończyć swoje gry tak szybko, jak to możliwe i zebrać pieniądze na cele charytatywne. Od 2010 roku GDQ zebrało miliony dolarów m.in. na inicjatywy Doctors Without Borders czy Prevent Cancer Foundation.

Przez lata GDQ umieściło sporo gier na swojej liście zakazanych tytułów. Produkcje te zostały wykluczone z różnych powodów. Niektóre są zakazane przez Twitcha, co z góry skreśla je z maratonu. Jak podaje serwis SVG, GDQ zakazało nie tylko niezwykle popularnego Hogwarts Legacy, lecz także wszystkich gier związanych z Harrym Potterem dla przyszłych eventów.

Oficjalnych przyczyn nie podano, choć zagraniczna prasa wyliczyła pewne przesłanki. Powody do obaw wśród krytyków wzbudził m.in. Troy Leavitt, główny projektant gry. W sieci odkryto bowiem jego wcześniejsze, podburzające komentarze dotyczące ruchu #MeToo. Leavitt ustąpił ze stanowiska.

To również oczywiście kontrowersje wokół autorki przygód młodego czarodzieja, J.K. Rowling, która – choć nie była bezpośrednio zaangażowana w tworzenie Hogwarts Legacy – wciąż jest pod ostrzałem za swoje wypowiedzi dotyczące osób transpłciowych.

Hogwarts Legacy
Nad Hogwartem zebrały się ciemne chmury.

Czy Hogwarts Legacy to gra kontrowersyjna? Otoczka wokół niej na pewno, choć większość recenzentów chwali produkcję za dobrze oddanego ducha świata Harry'ego Pottera. Na cdaction.pl Otton nazwał Hogwarts Legacy „sandboksem pełnym magii”.

Niezależnie od powodów, jakimi kieruje się organizacja, ruch ten z pewnością przyniósł GDQ sporo uwagi. Niektórzy komentujący byli zdezorientowani decyzją i wskazali, że Games Done Quick nadal pozwala na wiele gier, które zostały stworzone przez kontrowersyjnych twórców. Mowa m.in. o Silent Hillu (kontrowersje dot. zwolnień na Twitterze i deepfake) lub Cult of The Lamb (dot. „szerzenia herezji”).

Warto jednak zauważyć, że Games Done Quick zakazało również serii Five Nights at Freddy's na swoich eventach w ostatnich latach. Prawdopodobnie była to reakcja na zachowanie Scotta Cawthona, który zdenerwował fanów, wyrażając antyaborcyjne stanowisko i przekazując pieniądze na rzecz konserwatywnych kandydatów politycznych.

Kolejnym dużym wydarzeniem Games Done Quick jest Frost Fatales 2023, impreza speedrunowa skupiająca się na kobietach grających w gry, która potrwa od 26 lutego do 5 marca. Frost Fatales 2023 będzie zbierać pieniądze dla Malala Fund, międzynarodowej grupy zajmującej się finansowaniem i ułatwianiem edukacji wśród dziewczyn.

Redaktor
Michał „Perzi” Perzanowski

Piłkarski męczennik kibicujący Manchesterowi United i Wiśle Kraków. Na szczęście gry działają kojąco, prawda? Lubię strategie i przygodówki. Cierpię na syndrom jeszcze jednej tury. Sprzęt nie gra roli (That's what HE said).

Profil
Wpisów259

Obserwujących3

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane