29.05.2023, 12:45Lektura na 2 minuty

Model Builder: CD Projekt RED żąda wycofania gry ze sprzedaży

CD Projekt RED wypowiedział umowę z Moonlit dotyczącą DLC do Model Buildera. Twórcy Wiedźmina żądają wycofania gry i dodatku ze sprzedaży.


Patryk „Delighter” Żelazny

Model Builder to przyjemny polski symulator składania plastikowych modeli. Na łamach naszej strony recenzował go w zeszłym roku Smuggler. Pomimo pewnych niedociągnięć, gra zyskała od niego wysoką ocenę. Z czasem dostaliśmy także nowe modele, w tym niektóre z dobrze znanych nam uniwersów. Coś takiego przyniosła umowa studia Moonlit (twórców symulatora) z CD Projektem RED. Do gry za sprawą płatnego DLC zawitały wtedy chociażby modele z Wiedźmina i Cyberpunka 2077. Pytanie tylko, czy zostaną tam na długo.

Już tłumaczę, o co chodzi. Jak donosi serwis StockWatch, Moonlit otrzymało od Redów wypowiedzenie umowy licencyjnej. I to ze skutkiem natychmiastowym. Tej samej umowy, która zezwalała twórcom Model Buildera na wykorzystanie elementów ze wspomnianych gier i umieszczenie ich w płatnym dodatku.


Wypowiedzenie umowy zostało złożone ze skutkiem natychmiastowym z uwagi na rażące w ocenie CD Projektu RED naruszenie umowy przez spółkę, pomimo uprzedniego wezwania. Zgodnie z pozyskaną przez spółkę informacją wypowiedzenie związane jest z naruszeniem polegającym na braku skorygowania przez byłego prezesa zarządu Jakuba Rozenka błędów w raporcie sprzedażowym dotyczącym sprzedaży DLC za okres IV kwartału 2022 r.


CD Projekt RED

Z tego wynika, że studio Moonlit nie wpłaciło CD Projektowi RED odpowiedniej należności za wydanie licencji. W związku z tym Redzi naturalnie żądają od twórców symulatora uregulowania zaległości wraz z odsetkami... ale nawet na tym sprawa się nie skończy. Jak czytamy dalej, Redzi chcą także wycofania ze sprzedaży zarówno omawianego DLC, jak i samej gry. Dlaczego podjęli akurat taką decyzję? Na razie można się tylko domyślać.

Studio Moonlit zabrało głos w sprawie.


Żądanie zaprzestania dalszego oferowania gry jest bezzasadne, z uwagi na nieposiadanie przez spółkę [CD Projekt RED – dop. red.] żadnych praw do gry Model Builder i nie oferuje sprzedaży egzemplarzy tej gry. Ponadto DLC było sprzedawane osobno i jego wycofanie ze sprzedaży nie mogłoby mieć żadnego wpływu na wycofanie ze sprzedaży gry Model Builder.


Moonlit

Na ten moment sprawa nie rozwinęła się dalej w żadnym kierunku – jak Model Builder oraz DLC z postaciami z Wiedźmina i Cyberpunka 2077 były dostępne w sprzedaży, tak są dalej.


Czytaj dalej

Redaktor
Patryk „Delighter” Żelazny

Jestem człowiekiem wielu pasji. Jedne z nich przemijają, inne pozostają – a gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.

Profil
Wpisów1762

Obserwujących8
Model Builder
Ocena redakcji
7
Ocena użytkowników
-
Platformy
PC
Gatunek
-
Producent
-
Model Builder

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze