15.05.2024, 08:45Lektura na 2 minuty

Polskie ceny na Steamie: UOKiK odpowiada. Coraz więcej twórców obniża ceny

Przychodzimy do was z aktualnościami na temat prowadzonej akcji #PolishOurPrices.


Filip „Chrzuszczu” Chrzuszcz

Od kilku dni bierzemy udział w akcji zapoczątkowanej przez MKwadrat Podcast oraz Łowców Gier, mającej na celu obniżenie cen na polskim Steamie. Coraz więcej developerów przyłączyło się do działania, a sporym zwycięstwem było zmniejszenie kwoty, jaką musimy wydać na wczesny dostęp Hadesa 2 (pozostali producenci zostali wymienieni w zbiorczej informacji, znajdującej się pod tym linkiem).

Później do akcji wkroczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zapowiedział wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Nasza redakcja szybko skontaktowała się z UOKiK-iem, aby dowiedzieć się więcej szczegółów na temat podejmowanych przez niego działań. Jak się okazuje, urząd miał oko na Steama oraz Sony od jakiegoś czasu, jednak nagłośnienie akcji dostarczyło mu znacznie więcej szczegółów. Poniżej możecie przeczytać całą odpowiedź.  


Postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte wcześniej niż pojawiła się wspomniana akcja przeprowadzona przez redakcje. Od samego początku mechanizmy ustalania cen gier są jedną z kluczowych kwestii poddawanych analizom, jednak podjęta akcja dostarczyła wielu nowych informacji. Dla Urzędu bardzo ważne są wszelkie dalsze sygnały z rynku, w tym wynikające z działań mających na celu ujawnienie nieprawidłowości w branży gier wideo. Tym samym zachęcamy graczy, ekspertów i przedsiębiorców do dalszego anonimowego dzielenia się informacjami poprzez platformę https://uokik.whiblo.pl/ lub współpracy w ramach programu leniency. Jest to bardzo ważne i w istotny sposób może wpłynąć na wynik prowadzonej interwencji.


UOKiK

Przy wypełnianiu ewentualnego zgłoszenia do Urzędu, pamiętajcie, aby nie obwiniać o całą sytuację developerów, którzy często nie są świadomi jak wygląda nasza sytuacja ekonomiczna. Wciąż staramy się dotrzeć do rzeczniczki prasowej Valve, a gdy tylko otrzymamy jakąś odpowiedź, nie omieszkamy się nią z wami podzielić. 


Czytaj dalej

Redaktor
Filip „Chrzuszczu” Chrzuszcz

Rodowity bałuciarz i entuzjasta popkultury. W wolnych chwilach czyta sporo filozoficznej pulpy, szczególnie w wykonaniu swojego imiennika zza oceanu oraz bada brytyjską inwazję komiksową lat 90.

Profil
Wpisów479

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze