25.12.2022, 11:00Lektura na 8 minut

Assassin’s Creed Mirage – wszystko, co wiemy o grze

Data premiery, platformy, fabuła, miejsca akcji, mitologia, szczegóły rozgrywki – sprawdź najważniejsze informacje dotyczące Assassin’s Creed Mirage.

Assassin’s Creed Mirage to 13. odsłona głównej serii (bez spin-offów), którą Ubisoft rozpoczął w 2007 roku. Po udanej Valhalli zapowiedź nowej części sagi o odwiecznej walce templariuszy i asasynów była jedynie formalnością. Zanim jednak ogłoszono Mirage’a, usłyszeliśmy jeszcze o Assassin’s Creed Infinity, tytule niebędącym w ogóle grą, a czymś w rodzaju platformy mającej w przyszłości połączyć graczy i kolejne części cyklu.

O Assassin’s Creed Mirage (a właściwie Rift, bo tak brzmiała nazwa robocza) dowiedzieliśmy się całkiem sporo w lutym 2022 z przecieków opublikowanych w serwisie Bloomberg. Co ciekawe, na początku miał to być tylko dodatek do Assassin’s Creed Valhalla, ale projekt rozwijał się tak dobrze, że Ubisoft postanowił przekształcić go w pełnoprawną odsłonę.

Assassin’s Creed Mirage
Assassin’s Creed Mirage

Oficjalna prezentacja Mirage’a nastąpiła 10 września 2022 podczas konferencji Ubisoft Forward. Wiemy już, że czeka nas Asasyn mocno różniący się od ostatnich części, co ma być ukłonem w stronę fanów początków serii. Będzie to gra krótsza i skupiająca się na fachu zabójcy. Assassin’s Creed Mirage zostanie osadzony w IX-wiecznym Bagdadzie, gdzie pokierujemy losami Basima, postaci znanej z Valhalli. Wszystko, co wiemy na temat gry, zebraliśmy poniżej.


Assassin’s Creed Mirage – zwiastuny

We wrześniu Ubisoft wypuścił zwiastun kinowy Assassin’s Creed Mirage:

Dla bardziej dociekliwych jest jeszcze 15-minutowa wersja trailera z komentarzem twórców:

Niestety nie ma jeszcze żadnego materiału, który pokazywałby rozgrywkę.


Assassin’s Creed Mirage – realia historyczne, miejsce akcji

Assassin’s Creed Mirage dzieli z Valhallą tę samą epokę, czyli IX wiek naszej ery. Diametralnie zmieni się za to miejsce akcji. Zamiast krajobrazów Brytanii przyjdzie nam oglądać głównie zatłoczone ulice Bagdadu. W tym okresie (złoty wiek islamu) metropolia była jednym z najważniejszych i najlepiej rozwiniętych miejsc na świecie. Tzw. Okrągłe Miasto (zbudowano je na bazie koła) przyciągało do siebie poetów i znakomitych rzemieślników. Założona w 830 roku arabska akademia – Dom Mądrości – była siedzibą tłumaczy, którzy przekładali na język arabski dzieła myślicieli ze starożytnej Grecji. Prawdopodobnie to właśnie w Bagdadzie powstały też „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”, co Ubisoft zapewne wykorzysta.

Assassin’s Creed Mirage
Assassin’s Creed Mirage

Podczas omawiania trailera twórcy zdradzili, że akcja Assassin’s Creed Mirage zaczyna się około 20 lat przed Valhallą (do krainy wikingów trafiliśmy w 873 roku). To oznacza, że kontrolę nad Basimem przejmiemy mniej więcej w latach 850-870. Assassin’s Creed do zgrabnego prowadzenia fabuły zawsze potrzebuje konfliktu historycznego, a ten wystąpił właśnie w tym okresie. Doszło wtedy do tzw. Anarchii w Samarze, która rozpoczęła się w 861 roku, kiedy to kalif Al-Mutawakkil został zamordowany przez swych tureckich strażników. Problemy wewnętrzne kalifatu Abbasydów powinny stanowić ciekawe tło dla Mirage’a.

Twórcy Assassin’s Creed Mirage zapewniają, że na swojej drodze tradycyjnie spotkamy postacie historyczne. W grze pojawi się także siedziba asasynów, zamek Alamut. Skakać po dachach będziemy mogli w czterech różnorodnych dzielnicach Bagdadu. Będą to:

  • dzielnica przemysłowa
  • dzielnica wiedzy (ze wspomnianym wyżej Domem Mądrości)
  • dzielnica handlowa, wielokulturowe miejsce spotkań ludzi z całego świata
  • centrum z pałacem i administracją
Assassin’s Creed Mirage
Assassin’s Creed Mirage

Assassin’s Creed Mirage – fabuła, główny bohater

Opis fabuły Assassin’s Creed Mirage w skrócie: historia Basima, który z ulicznego złodzieja stał się Mistrzem Asasynów. Dla lubiących dłuższe formy mamy więcej informacji. Dojrzałego Basima spotkaliśmy już w Valhalli, w Mirage’u poznamy zaś jego przeszłość. Chłopak w młodości stracił rodziców, wychowuje się samotnie jako uliczny złodziejaszek, a na domiar złego dręczą go koszmarne wizje.

Na szczęście jego los splata się z Ukrytymi (wczesna forma bractwa asasynów), którzy dostrzegają w chłopaku spory potencjał. Kluczowa w rozwoju Basima ma być jego mistrzyni i mentorka – Roshan, w którą wcieli się Shohreh Aghdashloo (aktorka znana m.in. z serialu „The Expanse”, gdzie wcieliła się w Chrisjen Avasaralę, charakteryzuje się fantastycznym, unikatowym głosem).

Assassin’s Creed Mirage
Assassin’s Creed Mirage

Tajemnicę do odkrycia będzie stanowić dżinn (w znacznie mroczniejszej wersji niż ta znana z bajki o Aladynie), którego wizja pojawia się przed Basimem po tym, jak bohater dokonuje zabójstwa.


Assassin’s Creed Mirage – arabska mitologia

Obecność wspomnianego dżinna, którego widzimy w końcówce zwiastuna, zasugerowała graczom, że mitologia będzie istotnym elementem Assassin’s Creed Mirage. Zostało to jednak szybko sprostowane przez twórców. Sarah Beaulieu – pełniąca funkcję dyrektorki narracji – stwierdziła, że „Mitologia NIE jest jednym z fundamentów gry”. Swoje słowa wzmocniła kolejnym, jeszcze dosadniejszym komunikatem potwierdzającym, że w Assassin’s Creed Mirage nie będzie elementów mitycznych (poza dżinem, który stanowi istotny składnik fabuły).


Assassin’s Creed Mirage – rozgrywka

Assassin’s Creed Mirage ma być hołdem oddanym początkom serii. Gra zaoferuje nam mniej erpegowych mechanizmów, a więcej ukrywania się (wróci chowanie się w tłumie), skrytobójstwa i skakania po dachach.

Skrytobójstwa i parkour

Basim będzie przyjmować w biurach asasynów kontrakty na zabójstwa, tropić swoje cele i przygotowywać plany ich likwidacji. Parkour ma wrócić do łask. Ważnymi elementami gry staną się sprawne przemieszczanie się po mieście, wspinaczka i ucieczka przed strażnikami. Twórcy inspirują się w tym aspekcie Assassin’s Creed Unity – częścią chwaloną za możliwości poruszania się po ulicach Paryża. Immersję zwiększą też reakcje mieszkańców Bagdadu na nasze poczynania.

Assassin’s Creed Mirage
Assassin’s Creed Mirage

Orzeł i zestaw narzędzi

W planowaniu akcji Basimowi pomoże orzeł Enkidu. Klasycznie będziemy mogli oznaczać przeciwników z lotu ptaka. W pracy skrytobójcy przyda się jednak nie tylko zwierzęcy przyjaciel – do dyspozycji dostaniemy największy do tej pory zestaw narzędzi. W zwiastunie Assassin’s Creed Mirage widać w akcji bomby dymne, a na pewno pojawią się jeszcze noże do rzucania, miny, petardy i dmuchawki na strzałki. Ekwipunek w trakcie gry ulepszymy.

Walka

Sporo informacji o walce pojawiło się w materiale youtubera JorRaptora, który miał okazję rozmawiać z dyrektorem artystycznym Ubisoftu – Jeanem-Lukiem Salą. Assassin’s Creed Mirage jest oparty na tej samej technologii, co Valhalla. Mechanika walki będzie więc działać podobnie, twórcy nie mają zamiaru wracać do systemu kontr znanych ze starszych odsłon. Basim ma jednak poruszać się z większą dynamiką niż wikingowie. Jako oręż posłuży mu tradycyjny zestaw składający się z ukrytego ostrza, sztyletu i miecza. System starć ma ułatwić graczowi korzystanie z narzędzi takich jak bomby. Jak na powrót do korzeni przystało, ciche zabójstwo będzie zawsze skuteczne.


Assassin’s Creed Mirage – długość gry

Ostatnie Asasyny okazały się prawdziwymi kolosami. Żeby je ukończyć, trzeba było poświęcić dobrych kilkadziesiąt godzin. W Valhalli nie musieliśmy się nawet specjalnie starać, żeby przekroczyć granicę 100 godzin.

W przypadku Assassin’s Creed Mirage będziemy mieć do czynienia ze znacznie krótszą rozgrywką. Gra zajmie około 15-20 godzin, co przybliża ją do pierwszych części serii.

Assassin’s Creed Mirage
Assassin’s Creed Mirage

Assassin’s Creed Mirage – premiera, platformy

Wiemy, że Assassin’s Creed Mirage ma wyjść w 2023 roku, ale nie znamy jeszcze dokładnej daty. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Toma Hendersona wynika, że Ubisoft zamierza wypuścić Mirage’a w sierpniu. Byłoby to jednak dużym zaskoczeniem, bo dotychczas wszystkie główne części serii Assassin’s Creed wychodziły w październiku lub listopadzie.

Assassin’s Creed Mirage trafi na PC, konsole PlayStation 4 i 5 oraz Xbox One i Series X/S. Tytuł ukaże się też w usłudze Ubisoft+.

Assassin’s Creed Mirage
Assassin’s Creed Mirage

Jako bonus za kupno gry w przedsprzedaży otrzymamy dodatkowe zadanie „40 rozbójników”, które jest oczywiście wariacją popularnej baśni „Ali Baba i czterdziestu rozbójników” („Baśnie z tysiąca i jednej nocy”).


Assassin’s Creed Mirage – edycja kolekcjonerska

Edycja kolekcjonerska Assassin’s Creed Mirage kosztuje 621,90 zł w wersji na PC i 669 zł w wersjach konsolowych (PlayStation 4 i 5, Xbox One i Series X).

Assassin’s Creed Mirage
Assassin’s Creed Mirage

Dodatkowo da się obniżyć cenę o 20%, wykorzystując 100 punktów Ubisoftu.

W wydaniu kolekcjonerskim znajdą się:

  • gra Assassin’s Creed Mirage w wersji Deluxe
  • strój inspirowany grą Prince of Persia, skórki dla orła i wierzchowca, broń i inne dodatki
  • artbook
  • ścieżka dźwiękowa
  • figurka Basima (32 cm)
  • steelbook (projekt został wybrany przez fanów)
  • mapa Bagdadu
  • replika broszki Basima


Assassin’s Creed Mirage – pierwsze wrażenia, recenzja CD-Action

Jak tylko dostaniemy w swoje ręce Assassin’s Creed Mirage, na pewno podzielimy się z wami wrażeniami na naszej stronie. W międzyczasie możecie przeczytać felieton, w którym Cursian dzieli się swoimi przypuszczeniami co do nowego Asasyna.


Czytaj dalej

Redaktor
Karol Wilczek

Zakochany w grach od pierwszego Prince of Persia i komputerów z przyciskiem Turbo. Uwielbiam RPG, mam ogromny sentyment do klasycznych przygodówek.

Profil
Wpisów65

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze