1
1.03.2024, 10:00Lektura na 2 minuty
Plotka

Embracer może sprzedać Gearboksa i Saber Interactive

Według źródeł Kotaku i Bloomberga Embracer może szykować się na sprzedaż swoich dwóch studiów – tego od Borderlands oraz tego od remake’u KoTOR-a.

Obecnie zdaje się, że każda większa czy mniejsza firma związana z grami stara się ciąć koszty tam, gdzie tylko może. Ostatnio do zwolnień doszło u twórców Until Dawn, a dziesięciokrotnie więcej osób opuściło szeregi studiów podległych Sony. Kryzys dotyczy również Embracera, który po niedoszłym partnerstwie z Saudyjczykami, opiewającym na 2 miliardy dolarów, musiał ratować swoją płynność finansową. I najwyraźniej może mieć teraz ku temu okazję – dwa jego studia, Gearbox Software oraz Saber Interactive, mogą opuścić „rodzinę” Embracera.

O pierwszym z nich mówiło się już kilka miesięcy temu, kiedy to według Reutersa szwedzkie przedsiębiorstwo miało rozważać sprzedaż studia. Wcześniej jednak w Gearbox Publishing doszło do cięć etatów, a ostatnio to samo stało się również ze studiem, które posiadał sam Gearbox. Najwyraźniej nie było to wystarczająco dużo dla Embracera, ponieważ źródła Kotaku mówią o jego sprzedaży.

Embracer
Jak zapewniają rozmówcy Kotaku, praca nad sequelem Tiny Tina’s Wonderlands oraz nowymi Borderlandsami ma przebiegać zadowalająco.

Według nich Randy Pitchford, CEO i współzałożyciel studia, mówił swoim pracownikom, że przewiduje trzy możliwe scenariusze: pozostanie w Embracerze, sprzedanie go komuś innemu lub wykupienie Gearboksa. Jak twierdzi Kotaku, w grze została ta druga lub trzecia opcja. Redakcja nie otrzymała żadnego komentarza od Embracera, lecz takową otrzymała od Pitchforda.


Jest mi miło, że to, co planujemy, jest na tyle interesujące dla ludzi, że chcecie tworzyć historię o nas dla swoich czytelników. Jestem zaszczycony tym, że nasza firma jest tematem plotek, spekulacji i dyskusji. Jak zawsze, będziemy zachwyceni, jeśli będziemy mieć sposobność ogłoszenia naszych projektów lub podzielenia się wieściami w momencie, gdy ciężko pracujemy nad naszą misją by zabawiać świat.


Jeśli chodzi o Saber Interactive, to źródła Bloomberga mówią o sprzedaży studia za 525 mln dolarów prywatnym inwestorom. Tym samym byłby to jeden z największych ruchów, jakie zrobiłby Embracer po wspomnianym nieudanym układzie z Saudyjczykami. Saber przede wszystkim zajmował się obecnie remakiem Star Wars: Knights of the Old Republic. Projekt toczą poważne problemy (dość powiedzieć, że szef Embracera nie chciał o nim mówić), ale podobno prace miały nad nim wciąż trwać. Potwierdzałyby to teraz również źródła Bloombega, mówiące o tym, że Saber chce nadal pracować nad KotOR-em. Ani studio, ani jego właściciel nie skomentowali dotychczas plotek.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał Gąsior

Gracz kiszący się przez większość życia na słabiusieńkim pececie, stąd pałający miłością do kilku tytułów wydanych przed swoim rokiem urodzenia jak Thief 2 czy Heroes III. Niezdrowo analizujący spójność mechanik gry ze światem przedstawionym. Zawsze daje najwięcej punktów w charyzmę. Fortnite spalił mu zasilacz.

Profil
Wpisów180

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze