4
22.09.2022, 15:56Lektura na 3 minuty

Stalker 2: Plotki o przełożeniu premiery gry. GSC szybko wydało oświadczenie

Stalker 2 w 2024? Według najnowszych plotek najwcześniej wtedy możemy spodziewać się premiery gry. Sami twórcy są z kolei nieco innego zdania...

Stalker 2 to dla wielu najlepsza gra 2010 roku. Potem miała zawalczyć o GOTY 2011, a następnie została anulowana i słuch o niej zaginął na dobre kilka lat. Dopiero w 2018 studio GSC Game World wróciło do opracowywania sequela opartego już nie archaiczny silnik X-Ray (czy powstający dekadę temu X-Ray 2.0, którego zmodyfikowana wersja dała życie Survarium), a Unreal Engine 5. Co mogło pójść nie tak?

GSC jest firmą ukraińską, więc zważywszy na wywołaną przez Rosję wojnę – wszystko. Przeciągający się proces produkcji Stalkera to już znak rozpoznawczy tej serii, bo pierwsza odsłona została zapowiedziana w roku 2001, a wyszła w 2007, jednak tym razem studio miało naprawdę poważne powody wyjaśniające kłopoty z terminami; abstrahując od okropieństw wojny i strachu o własne życie, pracownicy studia w wielu przypadkach ruszyli bronić swojego kraju. Warto wspomnieć chociażby o Dmitriju Jasenewie, czyli projektancie sztucznej inteligencji w GSC – bez systemu A-life napędzającego życie w Zonie to przecież nie będzie ten sam Stalker, prawda?

Ostatnie stanowisko studia w kwestii zmiany daty premiery gry to przesunięcie jej na bliżej nieokreślony termin w 2023 roku. Tutaj wkracza Tom Henderson, jeden z bardziej znanych informatorów branżowych, który – posiłkując się rosyjskimi źródłami – stwierdził, że Stalkera 2 zobaczymy dopiero w 2024 lub nawet 2025 roku.

Powodem tego stanu rzeczy według źródeł wskazywanych przez Hendersona ma być to, że po wybuchu wojny w Ukrainie, a następnie przeprowadzce do Pragi większość developerów pracujących nad Stalkerem 2 zdecydowała się opuścić studio. Na ich miejsce mieli pojawić się nowi, ale niedoświadczeni ludzie, którzy nie radzili sobie z tworzeniem gry z uwagi na braki w konkretnej dokumentacji. Jak twierdzi Władimir Kazunow, na którego powołuje się Henderson:


Stalker 2 znajduje się w fazie permanentnej przebudowy, w której cały czas coś się zmienia i nikt tak naprawdę niczego nie kontroluje.


Na odpowiedź GSC Game World nie trzeba było długo czekać, ponieważ najpierw głos zabrał jeden z menadżerów społeczności na serwerze Discord gry:

Screen z oficjalnego Discorda Stalkera. Mol1t to menadżer społeczności gry.

Następnie Henderson sam zwrócił się do studia z prośbą o komentarz w tej sprawie. Wkrótce na Twitterze opublikowano sprostowanie – data premiery Stalkera 2 pozostaje nieustalona, ale niezmieniona:

Pojawiają się głosy, że ten tweet nie zestarzeje się najlepiej i powrót do niego za rok lub dwa może udowodnić, kto tak naprawdę miał rację. Na razie jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Stalker 2 ukaże się w bliżej nieokreślonym terminie 2023 roku na pecetach i Xboksach Series X|S, a także w Game Passie.

Redaktor
Samuel Goldman

Człowiek (?) o co najmniej dwóch twarzach, PC Master Race z lenistwa, bo ciągle kiepsko idzie mi granie na padzie. Moja supermoc to nieprzyzwoicie duża wiedza na temat pewnej serii gier z akronimem w tytule, a supersłabość to liczne próby przejścia soulsów na klawiaturze. I koty. I dobre jedzenie. I dużo nieskończonych gier z wczesnego dostępu. I stare erpegi. I kawa. I...

Profil
Wpisów168

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane