2
3.08.2023, 12:00Lektura na 2 minuty

Steam z nowymi aktualizacjami klienta i Steam Decka

Valve wypuściło nowe patche do Steama i Steam Decka. Pojawiło się sporo poprawek i garść funkcji, np. sortowania gier w bibliotece po dacie dodania.


Patryk „Delighter” Żelazny

W ostatnim czasie klient Steama doczekał się naprawdę istotnych zmian. I do tego potężnych, bo w zasadzie Valve przebudował całą nakładkę oraz dużą część wyglądu swojej platformy. Teraz pokazuje (choć nie zawsze, nie wiem czemu) najniższą cenę z ostatnich 30 dni, masowo blokuje gry tworzone za pomocą AI oraz te wątpliwej jakości i nie tylko. I to nie jest koniec zmian, bo ukazała się nowa aktualizacja, która jeszcze bardziej to wszystko dopina pod względem stabilności.


Nowa aktualizacja Steama

Aktualizacja klienta jest raczej niewielka, ale jeszcze taka bez przesady. Pełną listę zmian standardowo znajdziecie na oficjalnej stronie ogłoszeń Steama, a ja w newsie skupię się jedynie na najciekawszych kwestiach. Pominę więc wszelkie „naprawiono błąd x”, choć wspomnę, że to w dużej części na optymalizacji skupiali się developerzy, zatem nie warto lekceważyć aktualizacji ze względu na krótką listę nowości poniżej. Klient powinien teraz chodzić wyraźnie lepiej.

 • Zwiększono wydajność bibliotek wypchanych masą tytułów;
 • Dodano możliwość sortowania gier w bibliotece po dacie ich dodania;
 • Dodano możliwość wyświetlania informacji o kompatybilności gry ze Steam Deckiem na poziomie biblioteki;
 • Do zakładki „W grze” w ustawieniach Steam dodano opcję umożliwiającą włączanie i wyłączanie skalowania obrazu w nakładce;
 • Nakładka doczekała się licznika, który możemy sobie włączyć w ustawieniach.

Na ten moment to wszystko, przynajmniej w kwestii klienta, a dostaliśmy jeszcze aktualizację Steam Decka.


Nowa aktualizacja Steam Decka

Choć tak naprawdę bardzo duża część listy zmian w zasadzie pokrywa się z klientem, bo Steam Deck także doczekał się poprawek w kwestiach stabilności (TUTAJ znajdziecie pełną listę). Tak samo na przykład dodano możliwość sortowania gier w bibliotece po dacie ich dodania, ale przy naprawianiu naturalnie skupiano się na innych problemach.

Myślę, że warto wspomnieć odrębnie o następujących kwestiach:

 • Ulepszono poruszanie się po konfiguratorze podczas przechodzenia do niego z poziomu ekranu podglądu;
 • Zmodyfikowano okno konsoli Steam w taki sposób, by zachowywało wyniki wprowadzonych poleceń przez wiele sekund (konsola programisty).

Czytaj dalej

Redaktor
Patryk „Delighter” Żelazny

Jestem człowiekiem wielu pasji. Jedne z nich przemijają, inne pozostają – a gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.

Profil
Wpisów1762

Obserwujących8

Dyskusja

 • Dodaj komentarz
 • Najlepsze
 • Najnowsze
 • Najstarsze