9.11.2023, 13:45Lektura na 2 minuty

TimeSplitters: Twórcy serii mogą mierzyć się z zamknięciem przez Embracera

Embracer nie wybacza z kolejnymi zwolnieniami i zamykaniem studiów. Tym razem na celowniku ma być studio Free Radical, twórcy serii TimeSplitters.

Ta historia zaczyna się robić stara, ale na pewno nie nudna. Embracer Group jest w posiadaniu całej masy firm z branży gier na całym świecie, ale plan w ostatnim czasie uległ zmianie, wobec czego mnóstwo osób straciło i pewnie jeszcze straci pracę. Rajmund pisał w czerwcu, że gigant szykuje restrukturyzację, a niedługo potem dowiedzieliśmy się, że cięcia dotknęły nawet Gearboksa, który ostatecznie może zostać całkiem sprzedany, czy Volition, które pożegnało się z rynkiem po 30 latach. I to wciąż nie koniec.

Sprzedanie studia to wciąż nie jest jednak los tak okrutny, jaki może czekać chociażby zespół developerów ze studia Free Radical, odpowiedzialny za serię TimeSplitters, mogący podzielić sytuację Volition. Ekipa pozostaje pod przewodnictwem Embracer Group, co może się okazać ich gwoździem do trumny, według najnowszych doniesień. Redakcja serwisu VGC powołuje się na anonimowe źródła powiązane ze studiem Free Radical, które twierdzą, że firmę może niebawem czekać definitywne zamknięcie. To, naturalnie, za sprawą wciąż będącej w toku restrukturyzacji Embracera.

Free Radical Design i tak już może wątpliwie pochwalić się dość skomplikowaną i wyboistą drogą. Założone w 1999 roku studio już w 2009 stało się częścią Crytek UK (gdzie pracowało nad Crysisem), a w 2014 ekipa została przeniesiona do Deep Silver, do prac nad m.in. Dead Island 2 (jako Dambuster Studios), aby w końcu w 2021 z powrócić pod swój pierwotny szyld – Free Radical Design – gdzie do dziś tworzy kolejną odsłonę serii TimeSplitters. Czy jednak uda się tę produkcję skończyć, to już zupełnie inna kwestia.

Jest szansa, że developerom się upiecze – jednak trudno stwierdzić, czy mają na to jakikolwiek wpływ. Żeby mogli dalej pozostać na rynku, jakieś inne studio musiałoby zainteresować się nimi (lub przynajmniej serią TimeSplitters) i odkupić prawa od Embracera. Szansa jest? Jest. Brakuje chyba jednak trochę morale, bo według analizy VGC na przestrzeni doby przynajmniej 15 osób zatrudnionych w Free Radical ogłosiło na LinkedInie, że poszukuje nowej pracy. Co może przy okazji potwierdzać, że faktycznie dostali informacje o zbliżającym się zamknięciu.


Czytaj dalej

Redaktor
Patryk „Delighter” Żelazny

Jestem człowiekiem wielu pasji. Jedne z nich przemijają, inne pozostają – a gry i pisanie to te, które będą ze mną do końca życia. Są jeszcze ciastka, ale mroczne istoty zabraniają mi o nich mówić.

Profil
Wpisów1762

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze