6
1.03.2024, 15:11Lektura na 7 minut

Najlepsze gry ze Steam Next Fest 2024. Te perełki warto mieć na oku

Gdyby Karol mnie nie powstrzymał, poniższe zestawienie miałoby jeszcze z pięć pozycji(*), bo na tegorocznym Steam Next Fest przetestowałam mnóstwo świetnych gier. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze i prędzej czy później trafi do „Sprawdzam” – poniżej siódemka szczęśliwców!


Iza „9kier” Pogiernicka

Mullet Mad Jack

PC | FPS, roguelite | Hammer95 | „wkrótce dostępne”

Na co dzień nie gram w strzelanki, ale od Mullet Mad Jacka nie mogłam się oderwać. Oprawa wizualna stylizowana na stare anime z mnóstwem magenty, dynamiczna akcja z karmieniem śrutem robotów w białych garniturach, a przede wszystkim… bohater, który musi co chwilę zabijać przeciwników, bo inaczej po dziesięciu sekundach umiera z braku dopaminy. W demie podobały mi się też zróżnicowana broń (widziałam katanę, pistolet, karabin maszynowy, shotguna i działo elektromagnetyczne) oraz ulepszenia (np. premiujące strzelanie w jądra), a także szybkość, z jaką przedzierałam się przez krótkie, generowane proceduralnie korytarze.

Na wyższym poziomie trudności byłoby pewnie bardziej satysfakcjonująco, ale nie chciałam się kompromitować, więc się na niego nie porwałam. Licznik czasu tyka, tryska krew (pewnie jakaś pasta) z wypełnionych elektroniką głów, na ekranie pojawiają się cyferki z kombosami i zdobytymi sekundami życia, a ja gnam na złamanie karku w kierunku drzwi do kolejnej lokacji. Nie muszę myśleć. Wystarczy, że strzelam, a z rzadka piorę wroga po mordzie i wbijam mu w twarz coś ostrego. Tak trzeba żyć.


Balatro

PC, PS5, XSX, NS | karcianka, roguelike, poker | LocalThunk | pełna wersja już dostępna

Premiera Balatro już nastąpiła, więc każdy fan cyfrowego hazardu może zaopatrzyć się w pełną wersję, o której pisałam zresztą w poniedziałkowym „Sprawdzam”. To, podobnie jak Poker Quest, roguelike’owa wariacja na temat pokera, która do tradycyjnej gry karcianej dorzuca rozmaite udziwnienia. W Balatro, niczym w Luck Be a Landlord, chodzi o wykręcanie coraz wyższych wyników punktowych za pomocą par, karet, fulli i innych stritów.

Twórcy dorzucili do tego jednak różne talie startowe, wpływające na rozgrywkę relikty, jednorazowe karty tarota czy planet, a także rozmaite rodzaje dżokerów: zwiększające mnożnik lub liczbę kart w dłoni, zarabiające pieniądze, mające inny efekt co turę, dające premię za każdego króla… Pomiędzy „walkami” gracz robi zakupy, podczas których rozwija swój build, a to, co zaczyna się lekko, prowadzi ostatecznie do grania zakrytymi kartami i innych nieprzyjemności. Przyznaję, że z tego powodu dema ukończyć mi się w trakcie Steam Next Festu nie udało, ale wcale mnie to nie zniechęciło – mam już na koncie swoje pierwsze zwycięstwo!

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE


Czytaj dalej

Redaktor
Iza „9kier” Pogiernicka

Streamuję w przyjemnej atmosferze gry, których nie znasz. Zajrzyj: www.twitch.tv/9kier ;)

Profil
Wpisów386

Obserwujących27

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze