6
30.06.2024, 13:38Lektura na 7 minut

10 najlepszych gier na lato 2024 – te tytuły warto odpalić w wakacje

Granie latem to specyficzny „sport”. Czas wakacyjnego rozprężenia sprzyja szukaniu promocji, odkurzaniu backlogu i niezobowiązującemu sprawdzaniu nowych rzeczy. A te najlepiej, gdyby współgrały z klimatem za oknem – i takie dziś dla was mamy.


Arkadiusz „Cascad” Ogończyk

Jako gracz z bardzo dużym stażem czuję coraz większą więź z tytułami, które odpowiednio dopasowują się do tego, co wyprawia się na moim termometrze. Zimowe zjazdy w SSX-ie, jesienne przemierzanie Skellige czy wiosenna świeżość, z jaką rozpoczynają się gry z serii Persona – jest coś nieuchwytnie wyjątkowego w sytuacji, gdy obraz w cyfrowym świecie koreluje z prawdziwym kalendarzem. Dlatego przygotowałem zestawienie 10 produkcji, które umilą wam lato. To nie ranking, pozycje ułożone zostały losowo i dobrane tak, by zaprezentować możliwie dużo typów zabawy. Posmarujcie się kremem z filtrem i jedziemy.


Uncharted: Zaginione dziedzictwo

PC, PS4, PS5 | action adventure | Naughty Dog | 2017

Uncharted kondensuje w sobie wszystkie charakterystyczne elementy, które można wyciągnąć z Kina Nowej Przygody, a w formie pobocznej historii Chloe, w Zaginionym dziedzictwie, jest to jeden z najlepszych kawałków awanturniczej opowieści, jaką da się obecnie znaleźć. Egzotyczne miejsca, piękna oprawa, dużo wspinania się, upadków, skoków i wybuchów oraz szukanie artefaktów – fabuła z takimi składowymi sprawia, że przyjemnie wyczekuje się nieco chłodniejszych wieczorów, zwłaszcza gdy ignorujemy prostą strukturę zabawy i skupiamy się na radości, jaką daje wplątywanie się w kolejne kłopoty. Warto też zaznaczyć, że to na tyle samodzielna intryga, iż nie trzeba mieć zaliczonego głównego cyklu, by się nią cieszyć.


Prince of Persia: The Forgotten Sands 

PC, PS3, X360 | action adventure | Ubisoft | 2010

Mimo szacunku, jakim wciąż cieszy się trylogia Piasków Czasu, w przypadku cyklu Prince of Persia warto teraz wrócić do Forgotten Sands. To bardzo zwięzła, unowocześniona reinterpretacja The Sands of Time, oficjalnie umieszczona pomiędzy tą grą a Warrior Within. Najważniejsze, że tego Księcia można wziąć w ciemno, pociachać szkielety, pobiegać po ścianach, poużywać magii i poprzestawiać dźwignie. A także, co oczywiste, cofać czas! To będą dwa wieczory zabawy, jakiej dziś mocno brakuje. Dobry akcyjniak pełen akrobacji z mieczem wśród tajemniczych budowli starożytnego Iranu. Nie zapominajmy o takich tytułach.


Forza Horizon 5

PC, XSX, XBO | wyścigi | Playground Games | 2021

Meksyk jest krajem przepięknym, ogromnym, zróżnicowanym – podziwianie go zza kierownic błyszczących supersamochodów jeżdżących po bezdrożach, jakby miały napęd na cztery koła i zawieszenie na wysokości kolan, stanowi kwintesencję cyfrowej autoturystyki. Jeśli szuka się wyścigówki, która relaksuje i pozwala bezstresowo przemierzyć setki kilometrów (w dowolną stronę, mapa jest przecież otwarta), nie ma lepszego wyboru niż Forza Horizon 5. Zwłaszcza gdy chcemy sobie dodatkowo odpocząć przy dobrej ścieżce dźwiękowej i niemal tropikalnych krajobrazach.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE


Redaktor
Arkadiusz „Cascad” Ogończyk

Szukam serca w najbardziej niszowych i przegapionych grach oraz pęknięć w pomnikach wielkich hitów. Życie tak dobre, że mam wyrzuty sumienia. Publikuję w CDA od 2020.

Profil
Wpisów26

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze