1
29.04.2024, 18:15Lektura na 2 minuty

Remedy: Tencent zwiększa liczbę posiadanych udziałów firmy

W ostatnich latach chiński gigant wykupił udziały w studiu odpowiedzialnym za Control i Alana Wake’a 2, a następnie zwiększał ich ilość.

W ostatnich latach zachodni rynek growy często przyjmuje gości z dalekiego wschodu, a obok południowokoreańskich koncernów, które zadomowiły się w tej części świata na dobre, jest to przede wszystkim prawdziwy moloch, czyli chiński Tencent. Firma czasami proponuje twórcom God of Wara 100 milionów dolarów, innym razem inwestuje w różnych developerów, albo je zwyczajnie kupuje – tak było z twórcami Spec Ops: The Line, nieco później Cenegą, a ostatnio również Techlandem.

Mimo tego pieniądze nie zawsze wystarczą, bo szef Tencentu ostatnio nie był zbyt zadowolony z tego, jak radziły sobie ich najnowsze gry, czego efektem może być chęć skupienia się na markach własnych. To nie oznacza wstrzymania dotychczasowych inwestycji ani tym bardziej zaprzestania dalszego skupowania udziałów, czego dowodem są najnowsze informacje – Tencent, pracujący z twórcami Alana Wake’a 2 nad grą free-to-play, w ostatnich latach sukcesywnie zwiększał liczbę posiadanych udziałów Remedy. W 2021 było to 3,8%, ale w listopadzie 2022 już 5%. W tej chwili chiński gigant ma 14,8% udziałów.

Aktualnie Remedy posiada pełne prawa do marki Control i jest zajęte przygotowywaniem kilku gier, w tym remake’u obydwóch części Maksa Payne’a – pisałem o tym więcej przy okazji publikacji ostatniego raportu fińskiego developera. Czy wykupienie większej liczby udziałów w Remedy cokolwiek zmienia w treści gier lub jakkolwiek wpływa na politykę firmy? Oczywiście, że nie, ale też nie ma co ukrywać, że sukcesy firmy czynią ją łakomym kąskiem dla Tencentu. Czas pokaże, czy Chińczycy spróbują kolejnego przejęcia, czy zadowolą się tylko wzrostem udziałów i zgodnie z nową strategią skoncentrują na własnych markach.


Czytaj dalej

Redaktor
Samuel Goldman

I have no mouse and I must click.

Profil
Wpisów1173

Obserwujących4

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze